Bankacılık

Akbank Swift Kodu Nedir?

Uluslararası bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan banka kodlarına Swift adı verilmektedir. BIC kodu olarak da bilinen Swift kodu, farklı bir ülkeden Türkiye’de hizmet veren bankalara gelecek olan paraların aktarımı için kullanılmaktadır. Türkiye’de bulunan bir bankaya gelecek olan uluslararası para transferinde kullanılacak olan Swift kodu her bankada farklıdır.

Swift Kodu Nedir? Kaç Hanelidir?

Swift kodunu sadece yabancı banka hesaplarından gelecek olan para transferlerinde kullanılmaktadır. Yurt içi gerçekleştirilecek olan para transfer işlemlerinde IBAN bilgisi yeterli olur iken herhangi bir BIC koduna ihtiyaç duyulmamaktadır.

Swift kodu tüm ülkelerde geçerli olan bir koddur ve 8 hanesi sabit olarak bankalara özel olarak verilen bir koddur. Sürekli olarak yabancı ülkelerden gelecek olan paralarınızı bekliyorsanız Swift kodu ile birlikte bu kodun yanına 3 haneli şube kodunu da yazmanız gerekmektedir. Yani size yurt dışından gelecek olan bir ödeme için karşı tarafa 11 haneli kodu vermelisiniz.

Akbank Swift Kodu Nedir?

Akbank Swift kodu AKBKTRIS’dir. Bu kodun sonuna para gönderilecek olan Akbank hesabının şube kodu da eklenmelidir. Yurt dışından para gönderecek olan kişiye verilecek olan Swift kodu AKBKTRIS123 olarak toplamda 11 haneli olmalıdır.

Akbank hesabınıza ait Swift kodunuzu oluşturmak için şube kodunuzu biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer şube kodunuzu bilmiyor iseniz Akbank müşteri hizmetlerinden, internet şubenizden veya mobil uygulama üzerinden anında bu bilgiye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akbank Swift Kodu Oluşturma Nasıl Yapılır?

Para transfer işlemleri için kullanacağınız Akbank Swift kodunu oluşturmak çok basit ve birkaç saniyelik bir işlemdir. Sabit olarak kullanabileceğiniz Akbank BIC kodu AKBKTRIS olur iken bu kodun sonuna bankanızda açmış olduğunuz hesabın şube kodunu sayı olarak girmeniz gerekmektedir.

11 hane haline gelen Akbank Swift kodunu daha sonra size para gönderecek olan kişiye iletmeniz yeterlidir. Uluslararası para transferinde kullanabileceğiniz Akbank BIC kodu ile yapılacak olan işlemlerde paranızın sizin hesabınıza yansıma süresi 3 iş gününü bulmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı