Bankacılık

Altın Neden Sürekli Artıyor?

Altın alan ya da almayan herkesin merak ettiği altın neden sürekli artıyor sorusu esasında altının, paranın aksine tüm dünya genelinde daha değerli rezerv olarak görülmesinden kaynaklanıyor. Temelde doğada oluşan bir maden olmasına rağmen, yüzyılların yüklediği anlam ile altın insanlar kadar devletler için de büyük bir yatırım aracı olmaya devam ediyor.

Altın Artışlarının Nedenleri

Koronavirüs yüzünden küresel ekonomilerde büyük değişimler yaşanırken, altının sürekli bir artış eğrisinde olduğu görülüyor. Bu durumun sebebi ise altın piyasasının çok fazla değişkene sahip olmasından kaynaklanıyor. Her şeyden önce altın, küresel ekonomilerin beklentileri karşılayamadıkları durumda fazlasıyla destek bulur. Bu durum aynı zamanda enflasyon ve küresel likiditenin de artmasında etkili olmaktadır. Özellikle ülkelerin destek paketi altında açıkladıkları para, altının artmasında önemli bir faktördür çünkü destek bütçesi rahatlıkla enflasyona sebep olabilmektedir.

Altın aynı zamanda borsalarda emtia olarak işlem gördüğü için bu cins varlıklar herhangi bir savaş, gerilim, salgın gibi durumlarda gelecekte çok fazla bulunmayabilir gerekçesi ile artış gösterirler. Bu duruma bağlı olarak altın ve dolar arasında ters ilişki bulunur. Dolar likiditesi kriz olduğunda yani normal zamanlarda dolar bu durumdan negatif olarak etkilenmesi mümkün iken olağanüstü durumlarda pozitif olabilmektedir. Eğer altın ve dolar ters korelasyon içinde hareket etmedikleri durumlarda bu durum en fazla gram altın yatırımcılarının çıkarına olmaktadır.

Bir diğer önemli nokta ise teminat çağrıları yüzünden görülüyor. Bu çağrılar sonucunda tüm varlıkların herhangi bir sebep aranmadan satış yemesi görülürken krizin atlatılması sonrasında altın piyasasında da bir düzelme görülecektir. Ancak salgının sokağa çıkma yasağı gibi esasında savaş kadar ağır koşullar yaratması küresel madenlerin kapanması ya da işlerine ara vermesine, bu durumda da küresel arz sorununun oluşmasına neden oluyor. Böylece mevcut altın fiyatları da doğru orantılı olarak artış gösteriyor.

Bu koşullar altında kısa vadede altın yatırımcılar için pek fazla kâr getirmiyor olsa da özellikle kriz dönemlerinde yatırım için büyük bir fırsat olarak öne çıkıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı