Bankacılık

Bakan Açıkladı: Kamu Bankaları 6 Ay Ödemesiz Düşük Faizli Kredi Verecek

Devlet sahipliğindeki bankalar Koronavirüs salgını nedeniyle evinden dışarı çıkamayan, işine gidemeyen vatandaşlara kolaylık sağlamak ve düştükleri maddî zorluğu gidermek için yeni bir kredi kampanyası başlattı. Buna göre vatandaşlar Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’a başvurarak 10 bin TL’ye kadar kredi kullanma talebinde bulunabilecekler. Alınacak bu kredi için 6 ay boyunca ödeme yapılmayacak, 6 ayın sonunda borç ödenmeye başlanacak. 

Şartlar neler? Kimler faydalanabilir?

Kredi kullanmak isteyen vatandaşlar Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’tan sadece birisine başvurabilirler. Her bankadan ayrı ayrı kredi kullanma imkânı yok. Ayrıca kredi kullanabilmenin en önemli şartı, başvuracak kişinin aylık gelirinin 5 bin TL altında olması. Bunun için başvuru esnasında maaş bordrosu göstermek gerekebilir.

İşte örnek ödeme tablosu

En fazla 10 bin TL’lik kredi kullanılabileceğini daha önce de belirtmiştik. Bu miktar üzerinden bir örnek ödeme tablosu hazırlayacak olursak, 6 ayı ödemesiz geçen 36 aylık süre zarfında kredi alan kişilerin sadece 30 ay boyunca ayda 376 TL ödeme yapmaları gerektiğini söyleyebiliriz. 

36 ayın sonunda müşterinin cebinden çıkan faiz ödemesi, 10 bin TL için 1280 TL oluyor. 

İsteğe göre 7,500 TL veya 5,000 TL şeklinde değişen tutarlarda kredi çekebilme seçeneği de müşterilere sunuluyor. Geliri düşen esnaflardan tutun, ücretsiz izne çıkarılan binlerce kişiye kadar toplumun geniş bir kesiminin bu krediden faydalanması söz konusu.

Nasıl başvurulur?

Haberde adı geçen kamu bankalarına 1 Nisan tarihi itibariyle başvuruda bulunabilir. Bunun için şubeye gitmenize de gerek yok, hatta bankaların önceliği mobil ve internet şubesi aracılığıyla başvuru yapan müşterilerine vereceği açıklandı. Başvuru onaylandıktan sonra hesabınıza yatan parayı EFT veya havale yoluyla borçlarınızı ödemekte kullanabileceğiniz gibi, tutarın tümünü ATM’lerden çekebilmeniz de mümkün.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı