Bankacılık

Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır?

Bankalar, kuruldukları ilk zamanlardan beri sürekli olarak müşterilerinin ihtiyaç ve taleplerine göre müşteri hizmetleri politikalarını değiştirir ve geliştirirler. Bunun en önemli unsurlarının başında ise genel olarak finansman sağlama gelmektedir. Bireysel ve ticari müşterilere özel olarak yapılan bu finansman sağlama işlemlerinde, bilinen bütün uygulamalarda bankaların kar elde etmesi için belirli sistemler geliştirilmiştir. Bankalar verdikleri krediler ile birlikte, aslında uzun vadeli olarak paralarının kullanım ücretini ve faizini elde etmiş olacaklardır. Bankaların elde etmiş olduğu gelirlerin bir diğeri ise dosya masrafı olarak bilinmektedir. Dosya masrafları ücretlerine göre müşteriler, kredi alacakları bankaları seçer ve ona göre işlem yaparlar. Aynı zamanda dosya masraflarının bazı durumlarda geri alınması da gerekebilir.

Kredi Dosya Masrafını Geri Almak İçin Gereken Belgeler

Kredi dosya masrafı iadesinin başarılı bir şekilde yapılması için, öncelikle belirlenen belgelerin tamamlanması ve kredi çekilen kuruluşa ibraz edilmesi gerekir. Öncelikle kredi çekilen kuruluştan, bu masrafın gösterildiği bir belgenin alınması gerekecektir. Aynı şekilde bu belgede ödeme dekontu veya ödeme planı olacak şekilde düzenleme yapılması önemlidir. Bankalar bu belgenin temininde müşterilerden belirli miktarlarda para veya ücret isteme hakkına sahiptir. Fakat kanuni olarak bu hizmet karşılığında alınacak olan ücretlerin haksız olarak talep edilmesi, aslında daha uygun bir iadenin gerçekleşmesini sağlamış olacaktır.

Kredi Dosya Masrafı İadesinde Nereye Başvurmak Gerekir?

Kredi dosya masraflarının iade edilmesi için, öncelikle bu masrafın tutarı önemlidir. Çünkü 3 bin TL ve altında olan masraflar için Tüketici Hakem Heyeti, bu tutarın üzerindeki miktarlar için ise Tüketici Mahkemeleri görevli olacaktır. Burada yapılacak olan başvurularda öncelikle dosya masrafının dilekçesi ve başvurunun detayları ek olarak sunulmalıdır. Başvuru için yapılacak olan adımlarda herhangi bir ücretlendirme yoktur. Fakat mahkeme giderleri mahkeme tarafından dava süresince depo edilecek ve mahkemenin sonucuna göre kaybeden taraftan talep edilecektir. Dosya masraflarının iadesi için yapılan başvuruların üzerinden geçen 3 ay içerisinde, heyet veya mahkemenin kararı açıklanacaktır. Burada bankaya gidilir ve sonuç üzerine geri talep iadesi beklenir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı