Bankacılık

Garanti Bankası Swift Kodu Nedir?

Ülkemizde onlarca banka hizmet sunar iken sadece yerel bankalar arası değil uluslararası bankalar arası da işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bankacılık işlemlerinde en çok kullanılan seçenek şüphesiz ki para transfer işlemleri. Sürekli olarak para transferi gerçekleştirenler için yurt içinde IBAN bilgisi yeterli olur iken yurt dışından gelecek olan para transferleri için IBAN yeterli olmamaktadır. Yurt dışı para transfer için sizlere bankanızın Swift kodu gerekli olmaktadır.

Swift Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Swift kodu uluslararası bankacılık işlemlerinde gerçekleştirilecek olan para transferi işlemlerinde gerekli olan bir koddur ve tüm bankalarına kendine özel bir Swift kodu bulunmaktadır. Yurt içi bankacılık işlemlerinde Swift kodu gerekli olmaz iken özellikle yurt dışından gelecek olan para transfer işlemlerinde Swift kodu olmadan maalesef herhangi bir şekilde banka hesabınıza para transferi yapamazsınız. Swift kodu yanında yer alacak olan 3 haneli şube kodu ile birlikte para transferi gerçekleştirilecek olan kişiye iletilmelidir.

Swift kodunun tamamı büyük harfler ile yazılmalıdır ve Türkçe karakterler kullanılmamalıdır. Farklı bir ülkede aktif olarak hizmet vermekte olan bankalardan tarafınıza gelecek olan paralar için kullanabileceğiniz BIC kodu sabit olur iken sadece sonunda yer almakta olan şube kodu değiştirilmesi gerekmektedir. Şube kodunuzu bankanızdan veya mobil uygulama üzerinden giriş yaparak bilgi alabilirsiniz.

Garanti Bankası Swift Kodu

Swift kodu BIC kodu olarak da bilinmektedir. Ülkemizde hizmet veren tüm bankaların kendine ait bir Swift kodu olmak ile birlikte hepsi birbirinden farklıdır. Eğer Garanti Bankası hesabınıza yurt dışından para almak istiyorsanız Swift kodunu vermeniz gerekmektedir.

Garanti Bankası Swift kodu TGBATRIS’dur. Tüm Swift kodları sabit olarak 8 haneden oluşmaktadır. Para transferi yapılacak olan Swift koduna aynı zamanda 3 haneli şube koduda eklenerek karşı tarafa iletilmektedir.

Garanti Bankası BIC Kodu ile Para Transferi

Garanti Bankası’nın BIC kodu TGBATRIS olarak tüm uluslararası bankacılık işlemlerinde bu Swift kodu kullanılmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı