BankacılıkGündem

Halk Bankasından Tüm Esnafa Kredi

Maliye Bakanı Berat Albayrak, corona virüs salgını neticesinde kepenk kapatmak zorunda kalan, üretimine veya faaliyetlerine ara veren, eleman azaltma yoluna giden, satın aldığı mal ve hizmetler için ödeme yapmakta zorlanan tüm esnaflar için adeta can suyu olacak 1,2 milyar TL tutarındaki destek paketini açıklamasıyla birlikte, Halk Bankası bu kredilendirme için gerekli şartları taşıyan tüm esnafa kredi kullandıracağını belirtti.
Yapılan açıklamada, ülkemizin geçirdiği bu zor günlerde esnaflarımızın maddi olarak sıkıntıya düşmemesi için alınacak tedbirlerden bahsedildi. Esnaf ve Sanatkarlar odalarına kayıtlı, daha önce faiz destekli krediden yararlanmayan tüm esnaflara 25 bin TL nakit kredi, 25 bin TL ise ticari kredi kartıyla destek verileceği açıklandı.
Özellikle esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı üyelerin perakende ticaret, imalat, ulaştırma, gıda ve konaklama alanlarında yoğunlaştığı ve bu sektörlerdeki işletmelere yıllık %4.5 faiz oranıyla 25.000 TL kredi kullandırılması amaçlanmaktadır.

Esnafa 25.000 TL Limitli Ticari Kart

Halk Bankası’nın ayrıca, esnaf ve sanatkarların işletmelerinin sürekliliğini sağlamak için uygulamaya geçirdiği bir diğer destek de ticari kredi kartı. Bu karta sahip olan esnaf ve sanatkarlar, ilk 3 ekstre döneminde ödeme yapmaksızın 12 taksite kadar 25.000 TL limitli kartlarını kullanabilecekler. Halk Bankası tarafından alt yapısı tamamlanan bu destek projesi, en kısa zamanda esnafın başvurularına cevap verecek.
Salgın nedeniyle özellikle esnafın yoğun olarak faaliyette bulunduğu gıda ve perakende ticaret gibi sektörler adeta kan ağlıyor. Cafe, bar, restoran gibi yerlerdeki tüm çalışanlar belirsiz süre ücretsiz izinde, esnafların borçlu oldukları firmalar sürekli tahsilat için zorluyor ve esnafın bu durumda sıkıntıya düşmemesi için devletin uygulamaya koyduğu ticari kart çözümü son derece etkili olacak gibi görünüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı