Bankacılık

İş Bankası Swift Kodu Nedir?

Bankacılık işlemleri arasında en sık kullanılan işlemler şüphesiz ki para transfer işlemleridir. Gerek yurt içi, gerekse de yurt dışı para transfer işlemleri her gün milyarlarca kişi tarafından yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Bir kişiden, farklı bir kişiye gönderilen para transfer işlemlerinde bankacılık kurulu tarafından getirilen yükümlülükler doğrultusunda işlem yapılabilmektedir.

Türkiye’de hizmet veren bankalar arasında yapılacak olan para transfer işlemlerinde artık yeni yasalar ile birlikte IBAN kullanılmaktadır. Ancak yurt dışı işlemlerinde sadece IBAN yeterli olmamaktadır. Gerek Türkiye’den yurt dışına gönderilecek, gerekse de yurt dışından Türkiye’ye gönderilecek olan paralar için IBAN ile birlikte Swift kodu gereklidir.

Swift Kodu Nedir, Neden Gereklidir?

Yurt dışına para gönderirken veya para alırken gerekli olan Swift kodu toplamda 11 haneli benzersiz bir koddur ve her banka için özel bir isimdir. Bankacılık kurulu tarafından her bankaya özel olarak verilen Swift kodunda ilk 8 hane bankaların kendi kodları olur iken sonrasındaki 3 hane ise sizin banka hesabınızın şube kodu olmaktadır.

İş Bankası Swift Kodu Nedir, Nerede Yazar?

Türkiye’nin en eski bankaları arasında yer almakta olan İş Bankası Swift kodu ISBKTRIS’dir. Bankaların Swift kodları hesap bölümünde yer alır iken buradan kendinize özel olacak Swift kodunu oluşturarak para transfer işlemlerinde gerçekleştirilecek olan kişiye aktarabilirsiniz.

Swift kodu İş Bankası tarafından sabit olmak ile birlikte size özel bir kod olması için kullanmakta olduğunuz şubeye göre değişmektedir. ISBKTRIS123 olarak hazırlayacağınız Swift kodunu size para gönderecek olan yurt dışındaki kişiye aktarmanız yeterli olacaktır.

İş Bankası BIC Kodu Nedir?

BIC kodu, Swift kodu ile aynıdır. Uluslararası para transfer işlemlerinde kullanılmakta olan bu kodu iki isim ile anılmaktadır. Swift kodu ile gerçekleştirilecek olan uluslararası para transferlerinde herhangi bir hata olmaması ve sorun yaşanmaması için İş Bankası Swift kodunun sonuna ekleyeceğiniz şube koduna dikkat edin ve daha sonra paranızın gelmesini bekleyin. Uluslararası para transfer işlemleri çeşitli kontrol işlemlerinden geçtiği için paranızın hesabınıza ulaşması ortalama 3 iş gününü bulmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı