Bankacılık

İşbankası’ndan Anapara Faiz ve Taksit Ödemesi Desteği

Corona virüs nedeniyle sadece sağlık sistemi değil ekonomi de büyük zarar görüyor. Bazı iş yerleri insanlara ücretsiz izin ya da işten çıkartma gibi yaptırımlar uyguluyorlar. Bu da halihazırda bankalara borçları olan insanları çıkmaza sokuyor.

Bankalar, hem ekonomiye katkıda bulunmak hem de insanları, düştükleri bu dar boğazdan kurtarmak için faiz erteleme gibi kararlar almaya başladı.

İşbankası’nın Ekonomiye Destek Paketinin Ayrıntıları…

İşbankası, ülkemizi de gitgide daha fazla etkilemeye başlayan corona virüs sebebiyle bir ekonomiye destek paketi hazırladı. Banka, paketin içeriğiyle ilgili bilgileri paylaştı.

İşbankası müşterileri 30 Nisan’a kadar ihtiyaç duyarlarsa anapara/faiz/taksit ödemelerini herhangi bir şart olmadan 30 Haziran’a kadar erteleyebilecekler.

Corona virüs salgınından ekonomik anlamda olumsuz etkilenen turizm, AVM, perakende , lojistik sektörleri başta olmak üzere sektör ayırt edilmeden her türlü ihtiyaç, vaka bazında değerlendirilip ödemesiz dönem dahil gereken destek sağlanacak.

Mikro işletmelerin ve kobilerin tabana yaygın olarak yararlanmasını temin etmek amacıyla, corona virüs salgınından önce girdikleri ticari yükümlülükleri yerine getirebilmeleri için mevcut limitlerle destek verilecek ve eğer gerekirse ilave limit alabilmeleri için de azami çaba gösterilecek.

Maaş anlaşması olup olmaması farketmeksizin banka müşterilerinin tamamı önümüzdeki 3 aya ait maaş ödemelerini, istihdam azaltımına gitmemeleri kaydıyla, gerektiğinde ekstra limit tahsisi verilerek ödenmesine destek verilecek.

Dijital kanallarla yapılacak EFT/havale gibi işlemlerden karttan karta havale de dahil olmak üzere hiçbir banka müşterisinden 30 Nisan’a kadar ücret alınmayacak.

Sağlık ve gıda harcamaları öncelikli olmak üzere yapılan alışverişlerde ihtiyaç duyulursa kredi kartı limitlerinde artırım yapılabilecek.

POS ve ÖKC için ödenen ücretler 3 ay boyunca ertelenecek.

Ayrıca İşbankası, işsiz kalan vatandaşlara da kolaylık sağlamak için her türlü ek tedbir alacak.

Ziraat Bankası’nın Aldığı Kararlar..

Ziraat Bankası da ekonomiye destek verebilmek için bazı kararlar aldı. Buna göre 31 Mart tarihinde ödenmesi gereken taksit, faiz ve anapara gibi borçlarını ödeyemeyen firma ve bireysel müşterilerinin talepleri doğrultusunda, bu ödemeler ertelenebilecek, kredi borcu olan ve ödeme sorunu yaşayan müşteriler, 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere, dönemsel faaliyeti olan turizm gibi sektörlerde 12 aya kadar ek süre tanınacak ve uygun vadeli yapılandırmalar işleme konulacak, personelinin maaşlarını Ziraat Bankası’ndan ödeyen firmaların Şubat ayı sonu itibariyle herhangi bir istihdam azaltımı yapmamaları şartıyla 3 aylık personel maaşı kadar ekstra limit verilecek. Kredili müşterilerin Ziraat Bankası üzerinde keşide edilmiş çeklerinin ödenmesi için, genel kredi limitleri arttırılacak ve ek nakit limiti tahsis edilecek. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için DBS limitine ve kurumsal kredi kartına sahip banka müşterilerinin kurumsal kart limitleri arttırılacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı