BankacılıkGündem

Koronavirüs’ün Ekonomiye Etkisi Ne Olacak?

Tüm dünya çapında önemli bir sağlık sorunu haline gelen koronavirüs sadece sağlık alanında değil, ekonomik anlamda da oldukça zorlu günlerin yaşanmasına neden oluyor. Her ne kadar öncelikli olan salgının durdurulması ve insanların sağlıklarının muhafaza edilmesi olsa da virüsün ekonomik etkilerinin çok daha büyük olacağı tahmin ediliyor.

2020 Yılı Bir Ekonomik Kriz mi?

Çin’den tüm dünyaya yayılan küresel salgın çok kısa sürede sağlık tedbirleri kapsamında ekonomik anlamda büyük riskler doğurmak üzeridir. Her ne kadar bu durum için büyük öngörülerde bulunmayı gerektiren bir durum olsa da işyerlerinin ve ticaretin zarar görmesi yüzünden büyük hasarların oluşacağını beklemek doğru olacaktır. Çünkü dünya ekonomisi sık ifade edilen biçimde “global” haldedir ve sisteme tamamen entegre olmuş ülkelerden oluşmaktadır. Ulusların en önemli ekonomik faaliyetleri ise dış ticarete bağlıdır. Dış ticaret sadece bir ülkenin başka bir ülkeye ürün satması anlamına gelmemelidir. Dış ticaret ile elde edilen ürünler, iç pazar için de oldukça önemlidir.

Özellikle petrol ve elektronik cihazlar, otomobil vb. başta olmak üzere tüm dünya genelinde günlük bazda talebi karşılayacak ticaret yapılmakta, ülkelerin ticaret hacimleri ise kritik bir seviyede tutulmaktadır. Son zamanlarda özellikle Çin, Rusya, Arap ülkeleri ve ABD arasında ekonomik anlamda izlenen strateji her birinin belirli alandaki tekelini kırmak ve ekonomik gücü ele geçirmek üzerine kuruludur. Bu yüzden salgın, bu türden eylemleri olacak ülkeler için, hemen saldın sonrası iyi bir fırsat vererek daha güçlenme ya da rakibini geriye çıkma fırsatı yaratabilecektir.

Türkiye’de ise özellikle iç ticaret konusunda ciddi sorunların yaşanması bekleniyor. Virüs yüzünden dışarıdaki yaşamın durmuş olması pek çok iş kolunu olumsuz etkiliyor ve bu durum bir tür domino etkisi yaparak diğer sektörlere de uygulanıyor. Bir lokantanın kapalı kalması sadece lokanta sahibi ya da çalışanlarını değil, lokantaya ekmek dahi getiren fırının işlerini etkiliyor. Gerek iç gerekse dış ekonomi her zaman birbiri ile iç içedir ve koronavirüs aşısının sağlık önlemlerinden çok sermayenin baskısı ile bulunacak olması şaşırtıcı olmayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı