Bankacılık

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları

Nitelikli eleman ihtiyacı olan tüm kurum ve kuruluşlar tarafından bu sürecin devlet destekli olarak gerçekleştirilmesi için özel olarak çalışmalardan yararlanması için avantajlı yapısı bulunuyor. Destek için özel olarak başvuru tarihi itibariyle doğrudan sigorta kaydı açısından en az 5 çalışanı bulunduğu bilinen işletmelerin yararlanması mümkün olacaktır. Bir nitelikli, üniversiteyi tamamlamış eleman alınmasıyla ilgili süreçte, o elemanın en az 1 yıldır herhangi bir işletmede çalışmamış olmasına bakılıyor. Bu durumda nitelikli eleman işletmeye yönlendirilirken, şirket de istihdam sağladığı için devletten bir destek alabiliyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

Nitelikli eleman desteğinde bulunulduğu tarihten itibaren, bu sisteme uygun olan nitelikli elemanın en geç 45 gün içerisinde sisteme bildirilmesi gerekiyor. Gerekli şartları karşılayan nitelikli elemanın sisteme bildirilmesiyle birlikte doğrudan nitelikli eleman desteğinden yararlanılmasına hak kazanılmış oluyor. Nitelikli eleman alımıyla ilgili sürece dair başvuruların tek seferde en fazla 2 adet nitelikli eleman istihdamı için başvuruya izin verilecektir. İşletme tarafından bu proje kapsamında en fazla 4 adet nitelikli elemanın işe alımına yönelik başvurusu ve destek talebi kabul edilir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nasıl Alınır?

Firma için istihdama özel olarak belirlenen destek tutarı her bir eleman için asgari geçim indirimi ve prim gibi ek ödemeler olmaksızın değerlendirilebilir. Direkt olarak net ücret üzerinden bir hesaplamayla, eleman için belirlenen en düşük ücretin 2500 Türk Lirası, lisans mezunu olan kişiler için ise 3500 Türk Lirası olması gereklidir. Ancak bu sayede doğrudan sistemden faydalanılabilecek ve maaş desteği alınabilecektir.

KOSGEB İşletmelerine Nitelikli Eleman Dağıtımı

Eğer bir işletmenin 5 elemandan sonrası için nitelikli eleman alımına yönelik başvurusu kabul edilirse, bu durumda gerekli şartlar karşılandığı taktirde 50 bin TL’ye kadar destek alınabilecektir. KOSGEB müşteri hizmetleriyle 0 312 595 28 00 numarası üzerinden iletişime geçerek detayları öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı