Bankacılık

Kredi Borcu Devam Eden Konut Satılır Mı?

Günümüzde bankalar insanların tüm ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için kredi çeşitlerini artırmaya gitmişlerdir. Böylece hem toplumun tüm kesimine ulaşabilecek hem de buradan bir kazanç elde edebilecektir. Böylece bu kulvarda yarışmış olduğu bankaların da önüne geçebileceklerdir. Yani bankalar ile insanların ilişkisi tamamen kazan kazan ilişkisidir. Günümüzde insanların en büyük isteği ev sahibi olabilmektir. Bankalar da bu durumu göz önüne alarak konut kredisi adı altında bir kredi çeşidi oluşturmuştur. Böylece kişiler bu kredi sayesinde ev sahibi olabilirler. Çünkü yükselen ev fiyatları yüzünden para biriktirerek ev sahibi olmak neredeyse imkansız hale gelmiştir. Bankalar ise konut kredisi ile düşük faiz ve uzun vade seçeneği ile kişilerin kira öder gibi ev sahibi olmalarını sağlarlar. Böylece kişiler diledikleri an ev sahibi olabilirler. Konut kredisinde faizler düşük ve vade maksimum on yıldır.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Kredi İle Satılma Durumu

Kredi borcu devam eden evin satışı artık bir kredi sayesinde mümkün hale gelmiştir. Evi kredi ile satın alacak kişi için bankadan bir ekspertiz gelir. Bu ekspertiz evin fiyatını ve hangi banka tarafından ipotek altında tutulduğunu öğrenir. Böylece tapunun ipotekli olduğu bankaya başvurulur ve ipoteği kaldırılması için bir ücret hesaplanır. Tapuda satış işlemi gerçekleştirildikten sonra evin yeni sahibinin tapusuna ipotek konulur. Eski sahibine ise krediyi tekrardan hesaplar ve buna göre bir ödeme planı çıkarırlar.

Kredi Borcu Devam Eden Konutun Nakit Para İle Satılma Durumu

Burada evi satın almak isteyen kişi kredi borcu olan kişinin bankaya olan kredi borcunu ödemeli ve bunun karşılığında blokeli çek sahibi olmaktadır. Borç ödendiği için artık tapuda ipotek kaldırılacaktır. Bu işlemden sonra gerekli tapu işlemleri yapılır ve evin devri sağlanır. Bu işlem tamamlandığı zaman blokeli çeki banka kredi borcu olan kişiye verir. Bu çek sayesinde kişi bankaya olan kredi borcunu kapatır. Böylelikle evin satışı gerçekleştirilmiş olur. Blokeli çek bankaya yatırılacağı zaman bir ücret ödenmesi gerekir. Fakat bu ücreti taraflar arasında anlaşmaya vararak belirli oranlarda bölüşür ve öyle öderler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı