Bankacılık

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi ihtiyacı birçok insanın sıklıkla karşılaştığı durumlardan biridir. Planlı veya plansız olarak ortaya çıkan nakit ihtiyaçları konusunda bankalar akıllara gelmektedir. Ev satın alma, düğün, sağlık, eğitim, seyahat veya iş kurma gibi durumlarda insanlar bankaların kredi kampanyalarından yararlanmaya çalışmaktadır. Gün geçtikçe kredi çekmek oldukça kolay bir yol haline gelmiştir. Kredi çekmek için şartlar; bir süredir sigortalı olarak bir işte çalışıyor olmanız ve geçmişteki finansal durumunuzun iyi olması gerekmektedir. Yani bankalara ait ödemelerinizin düzenli ve eksiksiz olması gerekmektedir. Maaş durumunuza uygun olarak kolayca kredi çekebilirsiniz. Çoğu banka kredi çekmek için kefil istememektedir. Kredi çektikten sonra bankaya geri ödeme yükümlülüğü oluşmaktadır. Yazımızın devamında geri ödenmeyen borçlar için ne yapılır ve yasal süreç hakkında detaylı bilgiler verilecektir.

Ödenmeyen Kredi Borcu için Haciz Gelir Mi?

Kredi çekerken ödeme planı ve vadeleri maaş durumuna göre belirlenmektedir. Bu ödeme miktarı ve vadesi kredi çekenin finansal durumuna uygun olarak planlanmaktadır. Yani normal şartlarda kredi çeken bu tutarları ödeyebilecek güçtedir. Fakat plansız olarak ortaya çıkan başka harcamalarla sorunlar yaşanabilmektedir. Kredi borcu ödenmediğinde banka tarafından borcun ödenmesi gerektiği hakkında uyarı mesajları gönderilir. Mesajlar 3 ay boyunca borçlar ödenene kadar gelmeye devam eder. 3 ay sonunda ödenmeyen kredi borçları için yasal takip başlatılır.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Banka borçlarınız için sizi avukata verir. Avukat borcunuzu ödeyip ödemeyeceğinizi öğrenmek için size telefon eder. Eğer borcunuzu öderseniz avukatlık masraflarında indirim yapılır. Eğer ödemez iseniz avukatın bizzat kendisi veya yardımcıları keşif için evinize gönderilir. Haciz edilecek malların yaşam kalitenizi düşürmemesi gerekmektedir. Örneğin evinizde sadece bir tane buzdolabı var ise buzdolabına haciz uygulanmaz. Günlük olarak kullandığınız temel ihtiyaç ürünlerden ancak iki tane var ise birine haciz uygulanabilir. Evinizdeki mallara haciz gerçekleşmez ise banka hesabınıza ve maaşınızın bir kısmına el koyabilmektedir. Şunu da bildirmekte fayda vardır; değişen yasalarla birlikte kredi borcu için haciz uygulaması kalkmıştır. Fakat bankalar haciz işlemini borcun ödenmesi için koz olarak kullanmaktadır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı