Bankacılık

Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartıyla gerçekleştirilecek olan alışverişler için her bir işletmenin veya bireysel kullanıcının direkt olarak güncel ödemelere uygun şekilde asgari ödemeyi yapması zorunludur. Dönem borcuna bağlı olarak müşterilerin mağdur olmaması ve işlem gerçekleştirmeye devam edebilmesi için şartları karşılamanız ve asgari ödemeyi yapmanız gerekecektir. Bu sayede direkt olarak hem yeni krediler alabilecek hem de nakit faaliyetleri hiçbir sorunla karşılaşmadan sürdürebileceksiniz. Kredi kartının asgari tutarı ise doğrudan dönem borcunuzun ne kadar olduğuna göre değişebilen bir yapıya sahip oluyor.

Kredi Kartı Asgari Ödeme

Bir dönem borcunun belirlenmesi için eğer kredi kartınızı almanızın üzerinde 1 yıldan uzun süre geçmişse farklı, geçmemişse farklı ödeme tutarlarıyla karşılaşılabiliyor. Eğer borcunuz 1000 Türk Lirası ise ve 1 yıldan uzun süredir kartı kullanıyorsanız, bu durumda 300 Türk Lirası yani %30 oranında asgari ödeme yapmanız gerekecektir. Fakat kredi kartını 1 yıldan kısa süredir kullanıyorsanız ve borcunuz 1000 Türk Lirası ise, 400 Türk Lirası değerinde ödeme yapmanız gerekir. Bu ödeme tutarının oranı da %40 oluyor. Aynı durumu 10 bin Türk Lirası veya buna benzer bir katta çarparak, borcunuzun 1 yıldan uzun süre kullanım durumuna göre %30 veya %40 değerini çıkartabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Ne Kadar?

2 asgari ödeme dönemi boyunca kartın asgari ödemelerinin yapılmaması durumunda yaptırımlarla karşılaşılabiliyor. Buna ek olarak üç ödeme dönemi boyunca işlem yapılmaması halinde ise kredi kartının asgari ödemelerinin gecikmesinden kaynaklı olarak süreç, kartın nakit işlemlere kapanmasıyla sonuçlanabiliyor. Kartın asgari ödemelerinin ne kadar olduğunu ise aktif borcunuzun ne kadar olduğunu göz önünde bulundurarak belirleyebilirsiniz.

Kartın Aylık Asgari Ödemesi Ne Kadar?

Kredi kartının dönemlik olarak asgari ödemeleri bulunacağı için, aylık asgari tutarlar direkt olarak en az ne kadar kesinti yapılması gerektiğini ortaya çıkartıyor. Aktif borcun durumuna göre ödeme günü geldiğinde en az ne kadar ödenmesi gerekiyorsa, bakiyede o kadar tutarın yer alıyor olması şarttır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı