Bankacılık

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Yasası

Kredi kartı borçlarının yapılandırılması için direkt olarak 12 aya kadar olacak şekilde bir düzenleme yapılması mümkün oluyor. Örnek olarak 12 ay vadeyle, 24 ay vadeyle veya 36 ay vadeyle bir aylık taksit belirlenebiliyor. Ara taksitler yerine, vadeler arttırılarak aslında toplam ödeme tutarı arttırılıyor fakat aylık taksit düşürülmüş oluyor. Müşterilerin mağduriyetinin ortadan kaldırılması, her zaman için çeşitli tutarlarda kredi talebinde bulunabilir olması için girişimlerde bulunuluyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması

Kredi kartı borçlarına uygun şekilde bir başvuruda bulunulması için tüm müşterilerin faydalanabileceği şekilde %2,40 oranında gecikme faiziyle birlikte borç yapılandırması yapılabiliyor. Yapılandırılacak olan borçlarla birlikte kredinin toplam tutarında bir miktar artış görülse dahi, bankanın borcu hiçbir şekilde geri alamaması yerine, daha uzun vadede geri alabilir olması için özel olarak yasalar oluşturuldu.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Müşterilerin 12 ay vadeli olacak şekilde bir ürün veya kredi temin etmiş olması halinde, bu kredinin ödenemeyeceği durumlarda şubelere giderek bir yapılandırma istemeleri mümkündür. Bankalar sürecin iki taraf için de olumlu işleyebilmesi amacıyla bu talebi geri çevirmeyecek, borcun yapılandırılması için 1 yıl 2 yıl 3 yıl gibi çeşitli vadelerle hizmet vermeye devam edecektir.

Kredi Kartı Borcu Yeniden Yapılandırma

Kredi kartı borcu bulunan müşteriler tarafından bankaların genel hizmet sürecine uygun şekilde bilgi alınması ve detayların öğrenilebilir olması sağlanıyor. Türkiye’nin dört bir yanında hem özel hem de kamu bankalarının belirlemiş oldukları hizmet politikalarına bağlı olarak, bireysel veya kurumsal müşteriler fark etmeksizin borçlar yapılandırılabiliyor. Borçların tekrardan vadelerinin düzenlenebilir olması, ödemeyle ilgili her türlü durumun tüm süreç için uygun bir hale gelmesi gerekiyor. Telefondan, tabletten veya bilgisayardan başvuruda bulunulması yerine, genellikle şubelere gidilmesi ve müşteri temsilcisiyle görüşülerek detayların öğrenilmesi önem teşkil ediyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı