Bankacılık

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar müşterilerinin finansman ihtiyacını karşılamak için sürekli olarak bazı kampanyalar ve avantajlı fırsatlar düzenlerler. Bunun için de bakıldığı zaman gerekli avantajlar müşteriler tarafından sürekli olarak kullanılmaktadır. Günümüzde ekonomik değerlerin sürekli olarak değişmesinden sonra, bakıldığı zaman fiyatlar ve gündelik ihtiyaçlar sürekli olarak daha pahalı bir hal almaktadır. Bu yüzden de bankaların müşterilere sunduğu en önemli kampanyaların başında ise kredi kartı kullanımı gelmektedir. Kredi kartı, tek seferde alınamayacak kadar büyüklükteki giderlerin veya nakit para olmadan satın alınacak olan ihtiyaçların karşılanması için çok önemli bir uygulamadır. İki ödeme tarihi olarak bilinen tarihlerde ödenen paralardan sonra ise genel anlamda hiçbir kredi kartı müşterilere bir yük olmayacaktır. Sonrasında ise müşterilerin düzenli olarak borçlarına sahip çıkması ve banka ile imzalanan sözleşmeye uygun hareket etmeleri gerekir. Bu sayede ödenmeme sonucunda ortaya çıkacak problemler ile karşılaşmanın önüne geçilecektir.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi

Öncelikle kredi kartı kullanımının kesinlikle bilinçli bir şekilde yapılması gerekir. Çünkü bilinçsiz şekilde yapılacak olan kredi kartı kullanımları, aslında teknik olarak borç sarmalını getirecek ve bu sayede nakit kullanım esnasında yaşanan sorunların da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Takvim yılı içerisinde yapılan 3 defadan fazla asgari tutar ödemesinin geciktirilmesi, aslında kredi kartının nakit kullanıma kapanmasına neden olur. Üç kereden fazla asgari ücret ödenmemesi durumunda ise kartın kullanımı tamamen kapatılacaktır. Kapatılan kredi kartlarının eski haline dönmesi için ise genel olarak borcun tamamının ödenmesi gerekecektir.

Kredi Kartı Borçlarının Üzerinden Bir Ay Geçmesi

Kredi kartlarının borçlarının ödenmesi bir ay boyunca aksatılır ise genel olarak öncelikle geç ödeme faizi borca işletilmeye başlanacaktır. Bunun uygulanması esnasında aylık olarak en fazla %2,75 oranında bir gecikme faizi belirlenmiştir. Sonrasında ise aylık olarak alışveriş faizinin uygulanması için, müşterilerin %2,25 oranında bir oranla karşılaşmaları mümkündür. Kredi kartlarındaki borçların üzerinden bir ay geçmesinden sonra ise banka gerekli iletişim bilgileri üzerinden müşterilere ulaşacak ve ödenmeme halinde neler olacağını detaylı bir şekilde anlatacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı