Bankacılık

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı sahibi olan kişiler özellikle borçlarını ne zaman ödemeleri gerektiğine dikkat etmeli, detayları göz önünde bulundurarak, kredinin ödeme günü gelmeden önce kartta yeterli miktarda para bırakmalıdır. En azından asgari ödemenin yapılması, kartın gecikme yaptırımıyla karşılaşılmayacak bir süreçle yönetilebilir olması sağlanıyor.

Kredi Kartı Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi borçlarının ödenebilir olması için üç aylık veya daha farklı dönemlerde kredi talebinde bulunabilir, şubelere gitmeden de özel olarak borçlarla ilgili faaliyetleri gerçekleştirebilirsiniz. Mobil cihazlardan, bilgisayardan online işlemler sayfası üzerinden veya müşteri hizmetlerini arayarak hesaptan hesaba havaleyle borç kapatmak mümkün oluyor.

Kredi Kartı Borcu Ödenme

Kredi kartlarında sadece 1 ay değil, 3 ay ve üzerindeki gecikmeler halinde kart ya kullanıma kapatılacak ya da direkt olarak kulanım dışı bırakılacaktır. Kredi kartı borcu bulunan kişiler tarafından 2 dönem yerine 3 dönem ve fazlasının 1 yıl içerisinde geciktirilmesiyle ilgili sürecinin görülmesi, direkt olarak aşağıdaki yaptırımları ortaya çıkarır;

  • Kredi kartı borcunun aynı yıl içerisinde 3 kez ve üzerinde dönem boyunca ödemelerinin yapılmaması durumunda kartın nakit kullanıma kapanması sağlanır.
  • Kapatılacak olan kartın yapısı eğer 3 kez ve üzerinde bir ödeme yapmama durumu yaşanmışsa sadece nakit kullanım için değil, tamamen kapatılması söz konusu olabilir.
  • Kapatılacak olan kredi kartının tekrardan kullanılabilir hale gelmesi için mutlaka borcun tümünün sıfırlanmış olması gereklidir.

Kredi Kartı Borcu Gecikirse Ne Olur?

Borcun ödemelerinin geciktirilmesi ve kredi kartı borcu için bir faiz oranıyla birlikte ödemelerin yapılacak olması halinde ise en fazla %2,65 oranında hizmet alınabilir. An itibariyle bu oran bazı durumlarda %2,15 olarak da tanımlanabiliyor. Gecikme faizlerinin hesaplanmasıyla birlikte, borcun toplam değerinde artış görülecek ve sıfırlanmak istenmesi durumunda bu gecikme tutarının da ödenmesi gerekecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı