Bankacılık

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Nedir?

Geçmişte bankalar tarafından evrak kayıplarının yaşanabiliyor olması nedeniyle özellikle bazı müşterilerin borçlarının unutulmasıyla ilgili durumla karşılaşılabiliyordu. An itibariyle bu tarz durumlarla neredeyse hiç karşılaşılmadığı için, bir müşterinin borcunun unutulması ve icra takibi başlatılmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de verilerle ilgili sorun olması ve müşteriye yasal takip başlatılmamış olmasına yönelik süreç de yasalarca düzenlenmiştir.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı

Eğer banka tarafından bir müşteri için 10 yıla kadar herhangi bir şekilde borcun yapılandırılmasına yönelik veya icra takibine yönelik işlemler için resmi yazı oluşturulmazsa, borç silinir. Günümüzde bu durumlarla çok sık karşılaşılmıyor olsa dahi, direkt olarak avukatlar tarafından her bir sürecin kontrol edilebilir hale gelmesi gerekiyor.

Telefondan, tabletten veya bilgisayardan resmi siteye giriş yapabilir, detayları öğrenerek hakkınızda takip olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Kredi kartı borcu için zaman aşımı 10 yıl olsa dahi, eğer bir banka avukatı tarafından icra takibi başlatılırsa, bu süreç doğrudan sıfırlanacaktır. Yeni bir takibin daha başlatılması için 10 yıllık süreç daha bulunacaktır.

Kredi Kartı Zaman Aşımı Nedir?

Kredi kartı borçlularının zaman aşımı 10 yıldır. Eğer bir banka tarafından müşterisinin borcuna yönelik yasal takip 10 yıl boyunca başlatılmamışsa, 10 yılın ardından bu borcun talep edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer borç takibi için yasal süreç başlatılmışsa, bu durumda ise direkt olarak resmi mercilerce müşterinin denetlenmesi ve borcu ödemesi için gerekli olan evrakların verilmiş olması gerekecektir.

Kredi Kartı Borç Zaman Aşımı Ödemeleri

Kredi kartı borcu bulunanların bu zaman diliminde eğer 3 kez ve üzerinde olacak şekilde bir zaman aşımıyla karşılaşırlarsa, mağduriyet yaşanmaması için mutlaka şubeye giderek bilgi almaları gerekiyor. Yasal takibe düşen, mutlaka ödemelerini yapılandırması veya borcunu sıfırlaması gereken müşteriler için zaman aşımına yönelik şartlara uymaları istenecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı