Bankacılık

Kredi Kartı Gecikme Faizi Hesaplama

Kredi kartı müşterilerinin direkt olarak gecikme faizlerinin ödenebilir olması amacıyla müşterilerin taleplerine uygun şekilde %2,40 seviyesinden asgari tutara göre faiz belirleniyor. Faiz sadece bir kez değil, gecikme dönemlerine uygun şekilde güncel borca bağlı olarak eklendiği gibi, ekstra %2 de dönemlik bir borcun eklenme durumu söz konusudur.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Kartlarda kamu bankası veya özel banka için kredi kartına yönelik gecikme faizlerinde değişiklik oluşmuyor. Her bir borç sahibinin, borcun durumuna bağlı olarak ödemelerini yapmak için %2 seviyesinden yıllık takvim bünyesinde ekstra gecikme faizi ödeme zorunluluğu bulunuyor. Aynı zamanda her bir müşteri tarafından direkt olarak %2,40 seviyesinden kartlara yönelik asgari tutar üzerinden bir gecikme faizinin elde edilmesi mümkün olacaktır. 100 Türk Lirası olan borç için 2 Türk Lirası dönem faizi, kredi kartınızın kullanım süresinin 1 yılı geçme durumuna bağlı olarak ise asgari tutar üzerinden %2,40 seviyesiyle gecikme faizi belirlenebiliyor.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı sahibi olan kişiler tarafından ne kadar borç bulunduğuna da bağlı olarak %2 dönemsel faiz ödenmesiyle ilgili bir zorunluluk bulunurken, %2,40 seviyesinden kredi kartı faizi ödenebilecektir. Mobil uygulamalardan kartınızın genel durumunu kontrol etmeniz halinde de doğrudan gecikmelerle birlikte ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Ödemesi

Kredi kartının gecikme faizlerinin ödemeleri %2 dönem üzerinden bir ölçüt belirleniyor. Ayrıca asgari ödeme tutarının dahi ödenmemiş olması halinde %2,40 oranında bir gecikme faizi işlemi gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Eğer gecikme süreciyle karşılaşılır ve borcun ödemeleri yapılmazsa, bu durumda güncel borç tutarına uygun şekilde tüm işlemler için gecikme faizlerinin değerlendirilebilir olması sağlanacaktır. Türkiye’de hem özel hem de kamu bankaları üzerinden asgari dönemsel ödeme sürecine uygun şekilde %2,40 faiz oranıyla gecikme faizlerinin ödenmesi gerekiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı