Bankacılık

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapanır?

Milyonlarca kişi aktif olarak alışverişlerinde kredi kartı kullanımı sağlar iken maalesef bilinçsiz kullanımların sayısı da bir o kadar çok. Yanlış kullanılan kredi kartlarında meydana gelen olumsuz durumların başında ise kredi kartlarının nakit para çekimine kapanması geliyor. Peki, kredi kartının nakit çekime kapanması ne demek ve neden kapanır?

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapatılıyor?

Türkiye’de aktif olarak 150 milyona yakın kredi kartı aktif olarak kullanılmaktadır. Kredi kartlarının belirli özelliklere sahip olduğu bilinir iken nakit avans tutarı da bu özelliklerin başında geliyor. Kredi kartınızın limitine göre nakit çekim limit belirlenmekte ve nakit para olarak çekebilmektesiniz.

Kredi kartlarınızın alışveriş özelliğini kullanarak gerçekleştirdiğiniz işlemler sonrasında hesap borcunuzu belirli aralıklar ile düzensiz ödeme gerçekleştirmeniz durumunda başınıza gelecek olan ilk işlem ise kredi kartının nakit çekime kapanmasıdır. Kredi kartı kullanan kişiler için en önemli kural düzenli ödeme işlemi olur iken düzensiz bir şekilde ödeme yapmanız durumunda kartınız alışverişe mevcut limitiniz kadar açık kalır iken ancak nakit avans çekimine kapatılmaktadır.

Kredi Kartı Nakit Çekime Kapanırsa Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartının nakit çekim işlemine kapatılmasından sonra ilk olarak yapmanız gereken nokta borcunuzu ödemenizdir. Borcunuzu 1 yıl içerisinde üç kez ödememeniz durumunda karşılaşacağınız nakit avans çekim sınırlandırması sonrasında borcunuzu ödedikten sonra birkaç dakika içerisinde nakit avans sınırlamanız kaldırılacaktır.

Kredi Kartı Nakit Çekim Kapatıldı, Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartınızın nakit çekime kapatılmasından sonra yukarıda da belirttiğimiz gibi borcunuzu ödemeniz en önemli noktadır. Borç ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra nakit avans çekiminiz henüz açılmadı ise bankanız ile görüşme gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kredi kartı nakit çekime kapatıldıktan sonra borcunuzu ödedikten sonra tekrar nakit avans çekimine açılsa bile belirli kısıtlamalar banka tarafından konulabilmektedir. Bankanız kredi kartınızın ödeme işlemlerini takip ettikten sonra nakit avans limitini arttırabileceği gibi kısıtlamada gerçekleştirecektir. Eğer bu tarz bir sorun yaşıyor iseniz kullanmakta olduğunuz kredi kartının bankası ile müşteri hizmetleri ile görüşerek bilgi almalısınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı