Bankacılık

Kredi Notu ve Kara Liste Arasındaki Fark

Günümüz dünyasında bankacılık ve bankacılık sektörünün yansıması olan alanların sayısı bir hayli fazladır. Bakıldığı zaman bankacılık, artık sadece kurumsal değil; aynı zamanda bireysel müşterilere de oldukça yüksek verimle hizmet vermektedir. Karşılıklı olarak finansman sağlama aracı olan ve bu anlamda önemli bir yer tutan bankalar, aslında kredi adı altında bu görevlerini çok iyi bir şekilde devam ettirmektedir. Elbette bankalar modern bankacılık döneminde bütün müşterilere kredi vermek isterler ve bunun için gerekli şartları oluştururlar. Fakat bankaların da kendi geleceklerini güven altına almaları için, öncelikle başarılı bir şekilde risklerden kurtulmaları gerekir. Bankaların kendilerini risk altından kurtarmalarını sağlayacak en önemli kavramlar ise kara listede olmamak ve kredi notu ile alakalıdır.

Kara Liste ve Kredi Notu Nedir?

Kara liste, öncelikle bankalar açısında hukuki bir süreci ifade eden uygulamaları içermektedir. Bakıldığı zaman kara liste, aslında kredi notunun bir sonraki aşamasını ifade etmektedir. Bu anlamda bankalar ile sorun yaşayan ve ödemelerini aksatan kişilerin, uzun vadeli olarak kara listeye gireceği ve finansal anlamda bankalara güven vermeyeceği bilinmelidir. Kredi notu ise kişilerin finans anlamında hayatlarındaki en önemli kimlikleri anlamına gelir. Bu sayede kredilerde bankalar müşterilerin kredi notlarına bakarlar ve güven konusunda gerekli çözümü bulmuş olurlar. Bankalar kredi notları sayesinde, aslında banka müşterilerinin kim olup olmayacağına da karar vermiş olacaklardır. Kredi notu, bankalar arasında oluşturulan ortak bir uygulamanın sonucudur ve bu sayede tüm bankaların müşterilerin finansal geçmişlerini rahatlıkla görmelerini sağlamaktadır.

Kredi Notu ve Kara Liste Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kredi notu daha çok puanlama sistemine dahil olduğu için, kara listeye göre daha değişmesi muhtemel bir süreci ifade eder. Kara listeye giren kişiler ise 5 yıl süre ile kara listeden çıkamaz. Kara listedeki kişilere yönelik pek fazla seçenek mümkün değil iken, aslında kredi notu düşük olan kişilere farklı opsiyonlar sunulabilir. Kredi notu düşük kişilerin yasal anlamda bir sorunu yokken, kara listeye giren kişilerin ise hukuki anlamda bir sorunları vardır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı