Bankacılık

Kredi Vade ve Taksitleri Nasıl Uzatılır?

Bankaların müşterilerine sunduğu en büyük hizmetlerin başında, değişen ve daha pahalı hale gelen günlük ihtiyaçların karşılanması için gereken finansman kayağı yaratmak gelmektedir. Buna göre bankalar, farklı şart ve faiz oranlarında müşterilerine krediler yaratırlar. Her müşterinin finansal geçmişi, aslında verilecek olan kredilerin geri ödeme sözleşmesine de yön vermiş olacaktır. Yüksek geliri olan müşteriler, daha kısa vadeli ve daha düşük faizli kredileri kullanmaya başlayacaktır. Fakat bazı durumlarda kredi vade ve taksitlerinin uzatılması ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Kredi Tekrar Yapılandırılmalı Mıdır?

Kredi vade ve taksitlerinin uzatılması için, en geçerli yöntemlerden bir tanesi kredi yapılandırma işlemi olacaktır. Kredilerin yapılandırılması için öncelikle iki farklı durumun söz konusu olması gerekir. Bunların başında kişilerin borçlarını ve taksitlerini ödeyemeyecek duruma gelmesi gelir. Bir diğer yapılandırma sebebi ise borç sözleşmesi esnasında beklenmeyecek derecede meydana gelen faiz değişkenidir. Faizlerin değişmesi de, yine borçların ödenemeyecek hale gelmesi kadar önemli bir yapılandırma sebebidir. Kredi yapılandırma işçin bankalara başvuru yapacak olan müşteriler, bankaların ilgili konudaki kabulünden sonra bankaya gidecek ve banka ile arasında yeni bir borç sözleşmesi yaratacaktır. Bununla birlikte, yeni sözleşmede borç taksit tutarları daha düşük olacaktır. Aynı zamanda vade daha uzun süreli olacak ve bu da, müşterilerin uzun süreli olarak daha rahat bir şekilde kredilerini kapatmasına yardımcı olacaktır.

Borç Transfer Yöntemi

Banka müşterilerinin kredilerini ödeme konusunda yaşadığı zorluklardan sonra genel olarak başvurduğu yöntemlerin başında borç transferi gelmektedir. Bakıldığı zaman kredi vade ve taksitlerinin uzatılması ile ilgili olarak yapılan borç transfer işlemi, aynı zamanda bankaya olan borcun başka bir bankaya taşınması ile ilgili işlemleri içerisine almaktadır. Özellikle borç kapatmak için gerekli olan bütün yeni kredilerin alınmasında, müşteriler ve yeni banka arasında yeni bir borç sözleşmesi imzalanır. İlgili borç sözleşmesinin oluşturulması esnasında ise banka ve müşteri; müşterinin ödeme gücüne göre genel olarak vadeleri ve taksitleri çok daha uzun sürelere yayabilir. Bununla beraber taksit tutarları düşer ve maksimum vadeden kredi alınmış olur.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı