Bankacılık

Maaş Yazısı Nedir?

Bankalar, modernizasyon sürecinden sonra sürekli olarak bireysel müşterilerine özel olarak kredi verme işlemini yaparlar. Bunların başında ise ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri gelmektedir. Artık ihtiyaç kredilerinde neredeyse herhangi bir evrak gerekmez iken; diğer kredilerde ise müşterilerin bankaya olacak ödemelerinde aksama olmaması için belirli garanti sağlayacak evraklar talep edilebilir. Bakıldığı zaman özel şirketlerde çalışan kişilerden istenen ve devlet kurumlarından alınan resmi maaş bordrosu yerine geçen maaş yazısı, bu yüzden bankalar tarafından sıklıkla istenmektedir. Bu sayede banka ile müşteriler arasında kredinin verilmesi için gereken güven ortamı sağlanmış olacaktır.

Maaş Yazısı

Devlet kurumlarında verilen maaş bordrosunun yerini, özel şirketlerde maaş yazıları almaktadır. Özellikle bankaların müşterilerine vereceği büyük ölçekli kredilerde, genel olarak en çok istedikleri belgelerin başında maaş yazısı gelmektedir. Bankalar bu yüzden kredi başvurusunda bulunan müşterilerinden, öncelikle kaşeli veya imzalı şekilde bir maaş yazısı isterler. Maaş yazısının olmasının amacı, aslında bir gelirin ispatı ve ilgili şirkette çalışılıyor olduğunun göstergesidir. Maaş bordrosu gibi işlem gören maaş yazısı, aynı zamanda taşıt ve konut kredilerinde bankalar tarafından sıklıkla istenmektedir. Bakıldığı zaman genellikle bazı şirketler, bu yüzden matbu maaş yazısı formlarını sürekli olarak şirketlerinde barındırmaktadır.

Maaş Yazısı Nasıl Hazırlanır?

Maaş yazısının hazırlanması için gerekli ilk işlem, özelde çalışan kişinin öncelikle şirketine başvurmasıdır. Sonrasında ise muhasebe bölümü rahatlıkla maaş yazısını hazırlayacaktır. Fakat maaş yazısı için kişinin kendisinin bir dilekçe ile başvurması gerekirse, bazı bilgilerin dilekçede zorunlu olarak bulunması gerektiği unutulmamalıdır. Bu bilgilerin başında T.C. kimlik numarası, anne ve baba adı, doğum tarihi ve yeri, adı ve soyadı, SGK işyeri ve sicil numarası, nüfus bilgileri ve SSK sicil bilgiler gelmektedir. Bakıldığı zaman herhangi bir bilginin eksik olması, aslında maaş yazısı dilekçesinin iptal olmasına neden olabilir. Bu yüzden de bu konudaki bilginin tam olması ve bilinçli bir şekilde dilekçenin hazırlanması önemlidir. Maaş yazısının hazırlanmasından sonra şirket yetkilisinin kaşe veya ıslak imza ile onay vermesi gerekir. Bu sayede şirketin onayı tamamlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı