Bankacılık

Maaşın Kaç Katı Kadar Kredi Çekiliyor?

Günümüzde bankalar ile insan hayatı artık iç içe bir hal almıştır. Çünkü artan ihtiyaçlar ve yaşam koşullarının pahalılaşması sebebiyle artık gelirler yetmez duruma gelmiştir. Bu durumda ise insanların karşısına bankalar çıkmaktadır. Bankalardan kredi alarak bu ihtiyaçlarını karşılarlar ve kredi borcunu düzenli bir geri ödeme planı ile bankaya öderler. Bankaların ise asıl kuruluş amacı tam olarak bu noktada işlemeye başlamış olur. Kazan kazan politikası üzerine kurulmuş olan bankalar kişilere kredi vererek onların ihtiyaçlarını karşılaşmalarını sağlamış olur ve bunun karşılığında ise faiz ile birlikte de bir kazanç elde etmiş olur. Ayrıca bankalar son zamanlarda daha fazla kişiye hitap etmek için çeşitli yenilikler yapmışlardır. Bununla beraber kredi başvurularında daha esnek davranmaktadırlar.

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilen Detaylar

Bankalar kredi başvurusu yapan kişilerde son zamanlarda esnek bir bakış içerisinde değerlendirme yapsalar da kredi karşılığında bir risk ile karşılaşmak istemezler. Burada en fazla dikkat edilen detay kredi notu ve düzenli gelirdir. Kredi notunuz yeterli bir düzeyde ise yani büyük bir risk grubunda değilseniz kredi başvurunuz onaylanmaktadır. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa kredi alabilme ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Ayrıca düzenli gelire sahip olmanız da sizin kredi borcunun geri ödemesinde sıkıntı yaşamayacağınızı göstermektedir. Bir nevi garanti gibi görülmektedir. Ayrıca almak istediğiniz kredi tutarı sizin maaşınıza göre belirlenir.

Maaşa Göre Kredi Tutarı Belirlenmesi

Başvurulan kredi türüne göre kredi tutarı belirlenmektedir. Aylık ortalama 3000 TL maaş alan bir kişi bankadan 65.000 TL tutarında bir kredi çekebilmektedir. Fakat burada yine kredi notu işin içerisine girmektedir. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa alabileceğiniz kredi tutarı da bu doğrultuda artmaktadır. Ayrıca kredinin geri ödemesi maaşınızın 2/3 oranında olmalıdır. Bu orandan fazla aylık ödeme kabul edilemez. Çünkü bankalar için bir risk içermektedir. Bu doğrultuda vade ile beraber bir hesaplama yapılır ve alabileceğiniz maksimum kredi miktarı ortaya çıkarılır. Bunun yanı sıra yan geliriniz var ise bu oranda ufak bir değişiklik yapılarak biraz daha yüksek bir miktar kredi alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı