Bankacılık

Muhabir Banka Nedir?

Bankacılık sektörü, klasik zamanlarda güven vermeyen ve çok yavaş bir işletim sistemine sahipti. Bu yüzden de bankacılık alanında işlem gören müşterilerin sayısında ciddi bir düşüş vardı. Fakat bankacılık sisteminin modernizasyon süreci ile beraber, teknoloji ile çok daha yakından bir ilişkisi oldu. Özellikle teknolojinin global yapısının kullanılmaya başlanmasından sonra, bankacılık hizmetleri daha düşük maliyetli ve bütün ülkeleri kapsayacak biçimde dizayn edildi. Bu tür gelişmelerden sonra artık dünyada farklı ülkelerde bulunan bütün bankalar, kendi aralarındaki işlemlerin daha hızlı ve pratik şekilde tamamlanması için gereken bütün sistemleri geliştirdiler. Bu sistemlerin başında ise muhabir banka hizmeti gelmektedir. Artık bankalar arasındaki aracılık işlemleri, muhabir banka sistemi ile daha kolay bir şekilde yapılmaya başlanmış oldu.

Muhabir Banka

Muhabir banka, aslında yerel bir bankanın yurt dışında bulunan diğer bir bankaya kendisi için işlem yapmaya yetki vermesi ile ortaya çıkan ilişkide bulunur. Özellikle ülkemizdeki en önemli bankalardan olan Vakıfbank’ın Kanada içerisinde bulunan Imperial Bank ile muhabir banka ilişkisi içerisine girmesi, bu konudaki en güzel örneklerden bir tanesi olacaktır. Bu durumda ülkemizden Kanada’ya gönderilecek olan paraların Kanada’ya ulaşmasında, Imperial Bank görev yapacak ve muhatap banka olarak işlem gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda mahsup yapma işlemi, yine bu iki banka arasında sağlanacaktır. Hesap muhabirliğinin yanında aynı zamanda dış ticaret işlemlerinin yürütülmesinde, muhabir banka ve asıl banka arasında belirli oranlarda akreditif işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu anlamda hesapların muhabir banka hesaplarındaki karşılığına Nosrto hesap adı verilir.

Nostro Hesap ve Muhabir Banka Masrafı

Bankaların yurtdışındaki bankalar üzerinde işlem yapmak için açtıkları hesaplara Nosrto hesap adı verilmektedir. Özellikle asıl banka ve muhabir bankalar arasında açılan hesaplara verilen isim olan Nosrto hesaplar, aynı zamanda dolaşımı yüksek seviyede olan para birimleri için kullanılmaktadır. Ülkeler arasında majör para birimi olarak değerlendirilen anapara birimleri, genellikle Nosrto hesaplar içerisinde işlem görmektedir. Aracılık işlemlerinden kaynaklanan komisyon kesintilerine ise uluslararası bankacılık literatüründe muhabir banka masrafı adı verilmektedir. Bu sayede Swift mesajı ve tahsilat için de ücret alınmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı