Bankacılık

Türkiye, IMF Hariç Tüm Seçenekleri Değerlendiriyor!

Türkiye IMF’ye başvurmayı düşünüyor mu? Başvurduğunda IMF, Türkiye’yi kabul edecek mi?

Uluslararası araştırma kuruluşu olan Capital Economics yaptığı açıklama da Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde bulunan seçenekleri tüketmeden IMF’ye başvurmasının doğru olmayacağını belirtti.

Türkiye’nin IMF’ye başvuru yapması halinde IMF’nin de Türkiye’nin başvurusuna olumlu yanıt vermesinin kolay olmayacağını da yaptığı açıklamalara ekledi.

Günümüzde oluşan corona virüsü sebebi ile kaynak ihtiyacının nasıl karşılanması gerektiği tartışma konusu oldu. Bu tartışmaya Uluslararası Araştırma Kuruluşu Capital Economics de katıldı.
Capital Economics ” Türkiye IMF’ ye başvuracak mı? ” başlıklı bir rapor yayınladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın elindeki seçenekleri bitirmeden IMF’ye başvurmasının beklenemeyeceğini raporda belirtti.

Bilindiği üzere Türkiye’ nin kısa vadeli dış finansman ihtiyacı 170 milyardır ve bu tutarın gayrisafi yurt içi hasılanan 22.5 ine karşılık geldiğini söyleyen Capital Economics, bu yükü karşılamakta Merkez Bankası’nın rezervlerini zorlayacağını da söyledi.
Corona virüsü sebebi ile gerçekleşen TL’ nin değer kaybı döviz borcunu arttırmıştır. Capital Economics, bu duruma rağmen IMF’ye başvuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ ın prestij kaybedeceğini de belirtti.
Capital Economics’e göre Türkiye’ nin ilk yapması gereken sermaye kontrolü olmalı.

Türkiye IMF’nin kapasitesini zorlar…

Türkiye’ nin IMF’ ye başvurmaya isteksizliğinin yanında IMF’ nin de Türkiye’ ye kaynak sağlama da ki istekliliği ve kapasitesiyle ilgili soru işaretlerinin olduğunu söyleyen Capital Economics : “Türkiye’ nin dış borcunun büyüklüğü göz önüne alındığında ihtiyaç duyulan IMF kaynağı, Arjantin’ e son verilen 57 milyar doların çok üzerine çıkar. Bu da IMF’ nin kredi kapasitesini zorlar” açıklamasında bulundu.

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan siyasi çalkantılar sebebi ile potansiyel bir veto etmesi olasılıklar arasındadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı