Bankacılık

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Alınır?

Gündelik yaşamda bankaların önemi çok büyüktür. Bunun sebebi ise artık bankacılık faaliyet ve işlemlerinin kendisine her türlü ortamda yer bulmasından kaynaklanmaktadır. Bakıldığı zaman klasik bankacılıktan modern zaman bankacılık sistemine geçişten sonra, bankalar müşterilerin çok daha iyi bir şekilde hizmet alması için kendi hizmet yelpazelerini sürekli olarak güncellemekte ve daha iyi bir noktaya getirmektedir. Bankaların müşterilerine sunduğu en önemli hizmetlerin başında ise global hale gelen ve dünyadaki herhangi bir bankaya gönderimi sağlayan para transferleri gelmektedir.

Para transferleri sayesinde artık mesafeler ortadan kalkmış ve hem bireysel hem de kurumsal müşteriler rahatlıkla işlemlerini bankalar üzerinden yapmaya başlamışlardır. Para transferleri esnasında bazı durumlarda hatalar yapılabilir ve paralar istenmeyen bir hesaba gönderilmiş olunur. Tabi ki bunun yapılmasından sonra ise yapılması gereken bazı işlem adımları vardır. Özellikle paranın başkasının hesabına gönderilmesinden sonra kullanımından önce telafi etmek, aslında paranın en kısa sürede geri iade edilmesini de sağlamak için gerekli noktalardan bir tanesi olacaktır.

Bankaların Müşteri Hizmetlerini Aramak ve Şubelerine Gitmek

Genellikle 7 gün 24 saat boyunca hizmet veren bankaların müşteri temsilcileri, aslında her türlü işlemde müşterilerin sorunlarına çözüm bulacaktır. Para transferleri esnasında yanlış bir hesaba para aktaran müşterilerin de, zaman kaybetmeden müşteri hizmetlerini araması gerekir. Bu sayede gerekli işlem not alınacak ve en kısa sürede çözümü için gerekli işlem adımları başlatılacaktır. Aynı zamanda müşterilerin mesai saatleri içerisinde yapacağı yanlış para transferlerinin telafisi için yapmaları gereken diğer bir işlem ise bankaların şubelerine gitmek olacaktır. Bu sayede paranın akıbeti konusunda gerekli tüm bilgilere ulaşılmış olunur. Paranın iadesi istenir ve iletişim bilgileri ile karşı taraftan paranın geri gönderilmesi talep edilir.

Paranın Geri Alınması

Genellikle karşı tarafın hesabına aktarılan veya EFT aşamasında öğrenilen bu yanlış işlemin telafisi daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Fakat karşı tarafın kullandığı paranın geri iadesi ise yasal olarak bankalar tarafından yapılamaz. Bunun için yanlış para gönderen müşterilerin, karşı tarafa sebepsiz zenginleşme davası açması gerekecektir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı