Bilim

100 Yıldan Fazla Yaşayanların Sırrı Keşfedildi

Günümüzde ortalama 100 yaşını geçmiş bir insan görünce her zaman nasıl bu kadar uzun yaşadığını soruyoruz. Bilim insanları da bu soruyu sormuş olacak ki, detaylı bir araştırma yapılmış.

Süper yaşlılar olarak karşımıza çıkarılan pek çok detay var. 100 yaşından fazla yaşayan insanlar için yapılan araştırmalarda, bir şekilde alışılmadık şekilde güçlü bağışıklık hücreleri olduğu biliniyordu. Tabi durum sadece böyle kalmadı. Araştırmalar devam etti.

110 yaş ve üzeri 7 kişiyle yapılan araştırmada, CD4 T ismiyle bilinen bağışıklık hücrelerinin, ortalama bir insana göre %25 arası daha fazla olduğu belirlendi. Yani süper yaşlılarda bağışıklık hücreleri daha fazla. Daha sağlam bir sisteme sahipler bu yüzden.

Japon bilim insanlarından olan Dr. Kosuke Hashimoto, bu konuya dair oldukça detaylı bir açıklama yapıyor.

“Özellikle bu grup insanla çalıştık çünkü onların sağlıklı yaşlanma için iyi bir model olduğunu düşünüyoruz. Yaptığımız araştırma, özellikle Japonya gibi yaşlanma oranının hızla arttığı toplumlar için büyük bir önem arz ediyor”

Enfeksiyon ve kanserle daha iyi mücadele eden süper yaşlılar, vücutlarında daha çok sitotoksit madde bulunduruyor. Uzun süre yaşayanlar için en kritik nokta hücresel noktalar gibi görünüyor şu an için. Araştırmalar devam ettikçe, süper yaşlılara dair çok daha fazla detay çıkıyor karşımıza.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı