Bilim

1700 Yıllık Masa Oyunu Bulundu

Norveç, arkeolojik açıdan, anıtlar ve tarihi geçmişiyle önemli bir yerdedir. Roma imparatorluğu döneminden 800 yılı civarına kadar olan süre Demir Çağı dönemidir. Arkeologlar, Norveç’ in Hordaland ilçesinde bulunan Demir Çağı mezarlığında kazı yaparken, Roma imparatorluğu döneminden kaldığını düşündükleri 1700 yıllık masa oyununa rastladılar.

Neredeyse Tüm Parçalar Bulundu

Geçtiğimiz ay, Bergen Üniversitesi Müzesi çalışanları şimdiye kadar 18 parçasını buldukları bir oyunla karşılaştı. Bu parçalar arasında jeton, medeni para ve çubuğu andıran nesneler bulunuyordu. Alverstraumen’da yer alan Ytre Fosse isimli bu tepe ilk çağ’da bir gömü üzerine toprak yığma işlemiyle oluşmuş bir tepe. Arkeologlar, düzenli bir şekilde yerleştirilmiş olan yanık cam, çanak, çömlek ve oyunun parçalarının arasında güçlü bir insana ait olduğunu düşündükleri kemik kalıntılarına da rastladılar. Bu kemik kalıntılarının Roma imparatorluğunda üst sınıfı temsil eden bir kişiye ait olduğunu ya da bir aristokrat olabileceğini düşünülüyor. Çünkü Roma imparatorluğunda bu tarz oyunları oynayabilmek için yeterli zamana, paraya ve stratejik düşünmeyi sağlayacak zekaya sahip olmak gerekiyordu.

Bergen Müzesi çalışanlarının keşfettiği, neredeyse hiçbir değişikliğe uğramadan bugüne kadar korunmuş olan bu oyunun 13 sağlam 5 kırık parçası bulundu. Parçalar arasında neredeyse eksik yok denebilir. Arkeoloji çalışanları neredeyse tüm parçaları buldu. Parçalar arasında zar olduğunu düşündükleri yuvarlak şekilde bir nesne bulundu. Bulunan nesnenin zar olduğunu düşünmelerinin sebebi, yuvarlak oyun aracının üzerinde nokta şeklinde semboller olması. Bu semboller arasında nokta çemberi şeklinde 0 – 3 – 4 – 5 rakamları bulunuyordu. Böyle bir zarın keşfi daha önce Danimarka’daki Vimose bölgesinde olmuştu.

Norveç‘in batısındaki Ytre Fosse bölgesinde yapılan bu araştırma sonucunda, bulunan oyunun Roma dönemine ait ‘Ludus latrunculorum’ isimli bir oyundan esinlenildiğini ve ayrıca Viking çağında oluşturulan “Hnefatafl”  oyununa da ilham verildiği düşünülüyor.

M.S. 300 yılına ait olan bu masa oyununun neredeyse tüm parçaları bulan arkeologlar için karlı bir kazı çalışması olduğu söylenebilir.  

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı