Bilim

2 Yıl Önce Avrupa’da Gizli Bir Nükleer Kaza Yaşanmış!

Bir gurup bilimci, yaptığı araştırmalarda Avrupa üzerinde yaşanan olaylara ilişkin yeni bir çalışma buldu. Rusya’nın Mayak Nükleer Tesisi’nde saklanan bir kazadan dolayı oluşan bu durum, pek çok kişiye sorun yaratabilir!

2017 yılının son aylarını gösteren takvim yaprakları, Ring of Five isimli bir gurubun araştırmasına tanık olmuştu. Avrupa havasında daha önce hiç görülmeyen bir radyoaktif madde tespiti yapan uzmanlar, havada ruthenyum-106 izotop gözlemlemişti ve bu duruma dair de meraklarını cezbeden konulara dahil olmuştu. Sonra da yeni araştırmalar yaparak konuyu çözmeye odaklandılar.

Bilim insanlarını şaşırtan olay ise Mayak Nükleer Tesisi’nde gerçekleşen bir kazanın Rusya tarafından gizlenmesi ve bu zamana kadar açığa vurulmamasıydı.

Mayak bölgesi dünyanın en büyük 3. nükleer kazasına sahip!

1957 senesinde gerçekleşen Kyshtym patlamasıın yaşandığı bir bölge olan Mayak, Çernobil ve Fukuşima kazalarından sonraki en büyük üçüncü kaza olarak karşımıza çıkıyor. Bilim insanlarının bu bölgede yer alan nükleer tesise dair 2017 senesinde yaşanan bir kazanın olduğunu rapor etmesi de durumu ön plana çıkardı. Araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, Mayak Nükleer Tesisi’nden 250 terabekerel rutenyumun atmosfere yayıldığını keşfetti.

Yaşanan olaylardan nükleer kaza konuları, belki de karşımıza çıkan en sıkıntılı durumları bizlere sunuyor. Dünyada gerçekleşen en kötü nükleer kaza olarak kayıtlara geçen Çernobil kazasında 5,3 milyon terabekerel, en kötü üçüncü nükleer kaza olan Kyshtym patlamasında ise 2.700 terabekerel radyoaktif madde atmosfere yayılmıştı. Bilimciler bu konuya dair nasıl bir ilerleme kat edecek ve neler yaşanacak merakla bekliyoruz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı