Bilim

2018 Tsunamisinin Dalga Yüksekliği Ortaya Çıktı

Anak Krakatau Yanardağının 2018 yılında patlamış olması ardında yeni dalgalara neden olmuştu ve tsunami başlamıştı. Yapılan araştırmadan sonra dalga boyu yüksekliğinin 100 metre olduğu anlaşıldı.

Tokyo Üniversitesi ve Londra’da yer alan Brunel üniversitesi ile ilgili yapılan çalışmada dalgaların 5 ile 13 metre arasında olduğu başlansa da, süreç içerisinde dalga boyunun 100 metrelere ulaştığı görüldü.

Araştırmacılar, oluştuklarında 100 ile 150 metre arasında olan dalgaların yakınlardaki kıyıları vurmadığı için daha kötü sonuçlardan kaçınıldığını belirlediler.

Çalışmaya öncülük eden Brunel Üniversitesi’nden inşaat mühendisi Dr.Mohammad Heidarzadeh, volkanların patlamalarının ardından etrafa saçılan maddelerin denizde yükselmeye neden olduğunu, Anak Krakatau’da da buna benzer şekilde 100 m yüksekliğinde dalgaların oluştuğunu söylüyor.

100 metreye varan dalga boyu

Bilim insanlarının bilgisayar üzerinden yaptığı modellemeler ile gerçek verileri bi raraya getirmesinden sonra son derece önemli olan bu seçimleri detaylı olarak kullanması, sonuçların çok daha profesyonel olarak ilerlemesini gösteriyor.

Endonezya gibi deprem ve tsunami riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşam alanlarının belirlenmesi ve buna göre düzenlenmesi için bu tür çalışmalar önemlidir.

Çalışmaların hızlı ilerlemesi, bilimsel verileri de karşımıza detaylı olarak çıkardığı için herkes için bir dil ve fırsat yaratıyor. Tamamen detaylı, dengeli ve güçlü bir şekilde yapılan hesaplamalarda 2000’den fazla insanın hayatını kaybettiğini görüyoruz.

Çalışmanın üzerine odaklandığı 2018 yılındaki tsunami sırasında 2000’den fazla insan hayatını kaybetti. Çalışma, bu tür can kayıplarının sayısını mümkün olan en alt seviyeye indirebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı