Bilim

29 Nisan Asteroid’i Dünyaya Çarpacak mı?

2020 yılı tüm dünya için zor geçerken geçtiğimiz haftalarda yeni bir uyarı verilmişti. 29 Nisan tarihinde bir gökcisminin dünyanın çok yakınından geçeceği ve hatta dünyaya çarpabileceği konusunda bazı uyarılar yapıldı. Eğer gökcismi dünyaya çarparsa sürecin tehlikeli olabileceği ve hatta dünyanın yok olabileceği ifade edilmişti.

Gökcisminin dünyaya çarpma ihtimalini duyan pek çok kişi büyük korku ve endişe yaşamıştı. Bunun üzerine Türk Astronomi Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük konu hakkında açıklamalarda bulundu. İddialara yanıt verdi. Gökcisminin dünya için bir tehlike oluşturmadığını ve çıkan yalan haberlere itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Dünyanın Yakınından Geçecek

29 nisan gökcismi

İbrahim Küçük konu hakkındaki açıklamalarında ‘Yaptığımız incelemelere göre 29 Nisanda dev bir gökcisminin dünyaya çarpacağı iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda bazı yanlış anlaşılmaların olduğunu düşünüyorum. Küçük gökcisimlerinin bazı büyük meteorlarla karıştırılmaması gerekiyor. Dünyanın çevresinden pek çok irili ufaklı cisim geçiyor. Bazıları dünyaya çok yakın geçtiği için düşme tehlikesi oluşturabiliyor. Bu sebeple incelenmeleri çok önemli. Ancak 29 Nisan için herhangi bir tehlike yok. Sadece dünyanın yörüngesinin yakınından geçecek. Kimse endişe etmesin’ dedi.

Tüm hesaplamalar yapılırken saatte 31 bin kilometre hızla geçmesi bekleniyor. Potansiyel bir tehlike bulundurmadığının altı çizildi. Bu süreçte sosyal medyada yayılan haberler gibi dünyaya çarpma ihtimalinin bulunmadığı belirlendi. Yapılan hesaplamalara göre gökcismi sadece yakından geçecek ancak dünya için bir risk barındırmayacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı