Bilim

3D Yazıcı ile Gerçek Cilt ve Kan Damarı Yapıldı

Bilim insanları, 3D yazıcı kullanımı ile canlı cilt yapısı ve canlı kan damarı üretimi yapmayı başardılar. Bilim insanları fareler üzerinde başarı sağlamış olan bu yeni teknik üzerinde insanlar adına da kullanım sağlanabilesi adına çalışmalarına devam ediyorlar.  

3D yazıcı bir süredir pek çok alanda hayatımıza dahil olmuş durumda. Bilim insanları gelişen teknoloji ve 3D yazıcılar ile birlikte yapılabileceklerinin neler olduğunu, ne konuda yarar sağlayabileceklerini görebilmek adına ellerinden geleni yapıyorlar. Geçtiğimiz senelerde 3D yazıcılar ile birlikte bilim insanları tıbbi malzeme alanında pek çok konuda üretim başarısı sağlamıştı. Bilim insanlarının bu alanda ki en güncel başarısı ise 3D yazıcı aracılığı ile canlı kan damarları ve canlı cilt üretimi alanında sağladıkları başarı olmuştur.

Bu Tekniğin Kullanılacağı Canlılar

3D yazıcılar ile yapılan çalışmalar ABD’nde ki New York kentinde olan ‘Rensselaer Politeknik Enstitüsü’ bünyesinde meydana geldi. Bilim insanları 3D yazıcılardan elde ettikleri çıktıları bir fareye başarılı bir şekilde entegre edebildiler. Bilim insanları başarı sağladıkları bu yeni tekniğin sadece hayvanlar ile sınırlandırılmasını ve deneysel seviyelerde bırakılmasını istemiyorlar. Bu teknik alanında yapılan çalışmalar başarı sağlamaya devam ederse 3D yazıcı tekniği sadece hayvanlar üzerinde değil insanların üzerinde de kullanılabilecek.

Araştırmayı yapan bilim insanlarının içerisinde ki en önemli isim Kimya Mühendisi Pankaj Karande, bulunan yeni tekniğin yaralar üzerinde ki düzelmenin hızlanmasını sağladığını ve 3D yazıcı ile oluşturulmuş olan cildin ete kesinle yapışma sağlamadığını söylüyor. Kısacası 3D yazıcı ile oluşturulmuş olan cilt dokusunun ihtiyaç kalmadığı noktada çıkartılabildiğini ya da cildin kendini kabuk bağlamış bir yara gibi kendi kendine dökebildiğini bizlere anlatıyor.

Bilim insanları aynı şekilde 3D yazıcı tekniği ile oluşturulan kan damarlarının son derece başarılı bir şekilde kendi işlevlerini sağlayabildiğini söylüyorlar. Aynı zaman da bilim insanları, 3D yazıcı ile üretilen kan damarlarının içerisine normal şartlarda canlıların kan damarlarının içinde bulunan etken maddeleri de eklemeyi başararak çok kısa bir zaman içerisinde 3D yazıcı ile elde edilen yapan damarların gerçek bir kan damarına dönüşmesini sağlayabilmişler.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı