Bilim

Afganistan’da Uçak Kazası

Ariana Afghan Havayolları’na ait bir yolcu uçağının Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Gazni bölgesinde düştüğü bildirildi.  Afganistan’ın Herat kentinden yola çıkarak Kabil’e gitmekte olan Boeing 737-400 tipi uçak, bilinmeyen bir sebepten ötürü Gazni bölgesinde düştü. Düştüğü noktanın Taliban tarafından yönetilen Deh Yak isimli dağlık bölge olduğu da gelen bilgiler arasında. Afgan medyasında verilen son dakika haberine göre uçak Ariana Afghan Havayolları’na ait ve bu havayollarını devlet yönetmekte. Fakat medyada belirtilen bilgiler arasında uçağın yolcu uçağı mı yoksa askeri bir uçak mı olduğu konusunda net bir açıklama yer almamakla birlikte çok sayıda can kaybı olabileceği ihtimaller arasında. Yerel medya tarafından uçakta 80’i aşkın yolcu bulunduğu konuşuluyor fakat can kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair henüz kesin bir şey söylenemiyor.

Afganistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamada Gazni Valiliği sözcüsü Aref Noori söz alarak yerel saatle 13:10 sularında Deh Yak bölgesinde bir uçağın düştüğünü doğruladı. Açıklamada uçağın alev aldığını ve civarda bulunan köylüler tarafından alevlerin söndürülmesi için büyük çaba harcandığı bilgisi verildi. Aynı şekilde düşen uçağın askeri bir uçak mı yoksa yolcu uçağı mı olduğuna dair henüz kesin bir bilgiye ulaşılamadığı belirtildi. Yardım ekiplerinin olay bölgesine intikal ettiği söylense de uçağın içerisinde yer aldığı düşünülen 83 kişiye dair yeni bir açıklamada bulunulmadı.

afganistan-ucak-kazasi

Ariana Afghan Havayolları İddiaları Yalanladı

Gazni Valiliği tarafından basınla paylaşılan ve uçağın düştüğünü kabul eden açıklamaya rağmen Ariana Afghan Havayolları’nın iki numaralı yöneticisi Mirzakwal, uçağın düştüğü konusundaki iddiaları yalanladı. 1955 yılında kurulan Ariana Afgan Havayolları Afganistan’ın en eski havayolu şirketi olma özelliğini taşıyor. Beş uçaklı filolarıyla 11 farklı bölgeye ulaşım sağlıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı