Bilim

Afrikalıların Neandertal Genleri Keşfedildi

Bilim insanlarının yakın zamanda Neandertaller üzerinde yaptığı çalışmalar onların Afrika ile olan bağlantılarını açığa çıkarmak açısından önem taşımaktadır. Yeni yaptıkları çalışmalarla Afrikalı genlerinin Neandertal ile bağlantı kurulabilmesine olanak verdiğini öne sürmüşlerdir.

Avrupa’ya Yapılan Göç ile Birlikte Gelen Etkileşim

Afrikalıların bu zamana kadar dahil edilmemelerinin nedeni türler arası etkileşimin Afrikalılardan uzakta gerçekleşmesi idi. Son yıllarda Neandertal genine rastlandığını söyleyen bilim insanları bunun nedenini son 20 bin yılda Avrupa’dan Afrika’ya yapılan göçler olarak dile getirmişlerdir. Neandertal genlerini içeren unsurlar yalnızca Afrika da değil tüm insanlar arasında taşınarak aktarılmıştır. Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalara göre; insan türünün ilk örneği olan Homo Sapiens türünün ilk örnekleri Afrika’yı terk ettikleri dönemlerde Neandertaller ile karşılaşmışlardır. Ve bu karşılaşma çiftleşme ile sonuçlanmıştır. Avrupa’dan yaşanan geri göçlerle Neandertaller genleri Afrika’da yaşayanların genlerine daha da fazla karışmıştır. Ancak bilim insanları eskiden bu oranın düşük olduğunu düşünüyorlardı. Daha sonra gerçekleştirilen genom projesi ile Neandertaller genlerine ait bulguların Afrika genomlarında olduğu ortaya çıktı.  Her bir genin tek tek olasılıkları hesaplanarak yapılan bu araştırma sonucunda daha kesin bilgiler elde edilmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar Afrikalı bireylerin düşünülenden daha fazla Neandertal genomuna sahip olduğunu kesinleştirmiş oldu. Aralarında bazı genlerin pozitif seçilim gösterdikleri anlaşılmıştır. Bu bazı genlerin ultroviyale ışınlardan korunma gereksinimi oldukları ortaya çıktı. Bağışıklık sistemleriyle ilgili olan bu durum için bilim insanlarının araştırmaları devam etmektedir. Ortaya çıkan bu genlerin çoğunlukla Homo Sapiens türler ile olan karşılaşmaya ve çiftleşmeye dayanmaktadır. Aynı zamanda Neandertallere ait bu genlerin neredeyse yarısı Avrupalıların geri göçüyle gerçekleştiği de bilim insanları tarafından doğrulanmıştır. Kalan diğer yarısının ise Neandertallerin modern insanlar ile çiftleşmesi sonucu ortaya çıkan modern insan geni ile bugünlere kadar taşındığı iddia edilmiştir.

Daha önce yapılan çalışmalarda Afrikalı genomlarının Avrupalı genomlarla karşılaştırmasından kaynaklı , Neandertal genlerine az sahip olduklar dile getirilmişti. Ancak yapılan son çalışmalarla bu durumun aksi ortaya çıkmıştır.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı