Bilim

Akıllı Telefon Bağımlılığı Beyne Zarar Veriyor

Akıllı telefon bağımlılığının beyne zarar verdiği tespit edildi. Almanya Heidelberg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada madde bağımlılarının beynindeki bir maddenin akıllı telefon bağımlılarının beyninde de bulunduğu tespit edildi.

Akıllı telefonların insanlara hem fizyolojik hem de psikolojik zararlar verdiği uzun yıllardır konuşuluyordu. Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalar, akıllı telefonlarına bağımlı olan kişilerin beyninde madde bağımlısı insanların beynine benzer şekilde değişiklikler olduğunu ortaya çıkarttı. Yapılan araştırmaya göre akıllı telefon bağımlılarının beyninde boyut ve şekil değişiklikleri meydana geliyor.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Yetenek Kaybına Yol Açıyor

Akıllı telefon bağımlıları aynı zamanda aşırı internet kullanıp, internet bağımlılığı problemi de yaşıyor. Araştırmacılar 22’si akıllı telefon bağımlısı olan toplam 48 kişi üzerinde çalışma yaptı. Yapılan MRI taramasında beynin aktivite düzeyinin azaldığı görüldü. Bu sonuçlar, akıllı telefon bağımlısı olmayanlarla karşılaştırıldığında bağımlı kişilerin beyninde bulunan gri maddenin tıpkı madde bağımlılarında olduğu gibi akıllı telefon bağımlılarında azaldığı ve bu kişilerin yetenek kaybına uğradığı tespit edildi. Ayrıca bağımlı kişilerin beyninde dinlenme durumu aktivitesinin de azaldığı sonucuna ulaşıldı.

Akıllı telefon bağımlılığının verdiği zararlar bunlarla sınırlı değil. Akıllı telefon bağımlıları yani bir diğer adıyla nomofobi hastaları pek çok psikolojik sorunla da karşı karşıya. Nomofobi hastaları genellikle sevdikleri insanlarla beraberken de sürekli telefonlarıyla ilgileniyor ve bu da sosyal hayatlarına zarar veriyor. Ayrıca bu hastalar telefonlarının sürekli ulaşabilecekleri yerde olmasına, şarjlarının ve internet paketlerinin bitmemesine dikkat ediyorlar. Bu gibi sorunlar nomofobi hastaları için bir kabusa dönüşebiliyor.

Akıllı Telefon Bağımlılarının Yaşadığı Diğer Problemler

Özel hayatlarında yalnızlaşan ve çevresine karşı yabancılaşan insanların nomofobiye daha çok yakalandığı yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Az sosyalleşen insanlar zamanla çevresinden iyice kopup sanal ortamda kendilerini ifade etmeye çalışır hale geliyor. Bu, çekingenliğe, kendini ifade etme yetisinin kaybolmasına ve özgüven eksikliğine neden oluyor. Telefonun diğer cihazlara oranla daha küçük olması ve kullanım kolaylığı da nomofobinin yaygınlaşmasına neden oluyor.

Akıllı Telefon Bağımlılığı Beyne Zarar Veriyor

Eğer aynı evin içinde yakınlarınıza mesaj atma eğiliminiz varsa, internet paketinizin, şarjınız bitmesi sizin için bir kabus haline geldiyse, şarjınız yüzde otuzun altına düştüğünde endişelenip bir an önce telefonunuza şarja takma isteği duyuyorsanız sizde de nomofobi olabilir. Psikolojik destek görerek nomofobinin neden olduğu sorunları azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı