Bilim

Akışkanlar Mekaniği İle Koronavirüsün Yayılımı Anlaşılabilir!

 Koronavirüs salgını ile mücadele ederken bu süreçte araştırmalarda devam ediyor. Bilim insanları tarafından her geçen gün koronavirüsün nasıl yayıldığına dair araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Bu durumda hastalığın temeline ait önemli bilgilerin elde edildiği ifade edilmişti. Salgının nasıl bu kadar etkili ve hızlı yayıldığına dair yapılan araştırmalar sonucunda da önemli bulguların elde edildiği ifade edildi.

1918 yılında ortaya çıkan ve tam 50 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İspanyol gribinin ardından yaşanan koronavirüs salgını oldukça büyük bir tehlike olarak ortaya çıktı. Solunum yollarını etkileyen ve bulaşmanın da bu yolla gerçekleşmiş olduğu salgının öldürücü olduğu ve önüne geçilmemesi halinde oldukça riskli olduğu ifade ediliyor.

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği Ne Demek İstiyor?

ABD’de mühendisler arasında yapılan bir araştırma ve değerlendirme sonrasında akışkanlar mekaniğinin kullanılması gerektiği ifade edildi. Bu süreç içerisinde maske takan insanların maskelerin aerodinamiği hakkında yapılan bir araştırmayı gün yüzüne çıkardığı ve salgının yayılma hızına bakılarak da bu durumun aslında akışkanlar dinamiği ile yakından ilgili olduğu öğrenildi. Aslında salgının tamamının akışkanlarla ilgili olduğu belirtildi.

Mühendis grubu tarafından yürütülen araştırma akışkanlar mekaniğini kullanarak salgının genel olarak yapısını ve işleyişini belirlemek üzere kuruldu. Yapılan araştırmalarda damlacıklarla yayılan salgının bulaşma risklerinin aslında kendi içerisinde pek çok faktöre bağlı olduğu belirtildi. Tüm bu sürecin akışkanlar mekaniği ile olduğuna ilişkin mantıklı açıklamalar yapıldı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı