BilimGündem

Almanlar 8 Yıl Önce Corona Virüs Raporu Hazırlamış!

Corona virüs, Çin’de yayılmaya başladığından beri tüm dünya bu virüs üzerinde çalışmaya başlamıştı. Her ülke kendi raporlarını oluşturdu ve farklı stratejiler geliştirdi. Görünüşe göre Almanlar yeni tip corona virüsün çıkacağını 8 yıl önce tahmin etmişlerdi.

Almanların hazırladığı koronavirüs raporu çok çarpıcı veriler içeriyor. Almanlar, 2012 yılında hazırladıkları raporda corona virüsün ne kadar süreceğini de tahmin etmişler.

Corona Virüs, 3 Yıl Sürecek!

Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulu tarafından hazırlanıp Angela Merkel ve Alman Meclisi’ne 8 yıl önce sunulan raporda çok çarpıcı bilgiler yer alıyor. Rapora göre SARS-Corona virüs mutasyona uğramış bir şekilde Güneydoğu Asya’da bir hayvan pazarından çıkıp tüm dünyayı etkisi altına alacak. Almanya’nın bu virüsle ilgili hazırlıklı olması gerektiğini belirten rapor virüsün üç yıl süreceğini, iki kez mutasyona uğrayacağını, aşısının ise 3 yılda ancak bulanabileceğini söylüyor. Ayrıca virüse yakalanıp iyileşenlerin, virüs mutasyona uğradığında yine virüsten etkileneceği belirtiliyor.

Robert Koch Enstitüsü’nün önderliğinde hazırlanan “Risk Analizi ve Halkı Koruma” başlığı atılan raporda “SARS CoV” virüsünün mutasyona uğrayıp pandemiye dönüşeceği ve tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olacağı belirtiliyor.

Yaşlıların %10’u Virüsten Etkilenecek

10.12.2012 tarih ve 17/12051 sayılı raporda oldukça dikkat çekici bulgular yer alıyor. 2012’de yapılan tahminlere göre, yaşlıların %10’u corona virüsten etkilenecek ve virüs 3 ayrı dalga şeklinde yayılacak.

Robert Koch Enstitüsü’nün önderliğinde Paul Ehrlich Enstitüsü, Alman İnşaat ve Yerleşim Planı Müsteşarlığı, Halkı Koruma ve Doğal Felaketlere Yardım Müsteşarlığı, tarım ve beslenme müsteşarlığı, Teknik Yardım Ulaştırma Birimi, güvenlik ve bilgilendirme müsteşarlığı, özel komando birlikleri ve Alman Ordusu uzmanlarıyla birlikte hazırlanan rapor, 2012 yılında Alman Meclisi ve Almanya Başbakanı’na sunuldu.

Alman hükümeti de bu raporu dikkate alarak tüm ülkede sağlık sistemini güçlendirmek amacıyla bütün önlemleri aldı. Ayrıca Angela Merkel tarafından açıklanan tüm önlemler de o yılda hazırlanan raporda yer alıyordu.

Raporda corona virüsün mutasyon geçirerek salgın haline dönüşeceğine ilişkin tahminler yer alıyor. Raporda virüsle mücadeleye hazırlık ve iyi-kötü durum senaryoları da bulunuyor.

Yeni Tip Corona Virüs, Bağışıklık Sistemine Büyük Zarar Verecek!

Rapora göre SARS-corona virüsün mutasyon geçirmiş hali olan yeni bir virüs ortaya çıkacak ve insanların bağışıklık sistemine büyük zarar verecek. 2003 yılında ortaya çıkan SARS CoV’dan çok daha farklı olan bu virüs, Sars coronavirüs ve H5N1 Influenza (Kuş Gribi)’nden daha ağır sonuçlara neden olacak. Raporda oluşturulan senaryo doğrultusunda Çin’den Almanya’ya gelen Çinliler  ya da Çin’e giden 6-10 Almanın bu hastalığı ülkeye yayabileceği ve hastalığı kapanların, bu hastalığı 10 kişiye kadar bulaştırabileceği söyleniyor.

Raporda corona virüsle ilgili bazı dikkat çekici bilgiler de yer alıyor. Rapora göre yeni tip corona virüs, yeni bir salgına neden olacak. Modi-SARS denilse de bu virüs yeni bulgular da gösterecek. Yeni tip corona virüs, SARS CoV’dan çok daha hızlı bir şekilde yayılacak. Bu virüs, çok yüksek bir ölüm oranına sahip olacak ve kontrolü HIV’den daha zor olacak. Modi-SARS ve SARS Cov’un belirtileri birbirine çok benzeyecek. Yeni tip corona virüs bir insandan diğerine 5 günde bulaşacak. Corona virüse yakalanan kişiler 2-14 gün arasında semptom göstermeye başlayacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı