Bilim

Alpay Azap’tan Dornaz Alfa Yorumu!

Dün gece saatlerinde Ercüment Ovalı Twitter hesabından yaptığı açıklama da yaklaşık bir aydır üzerinde çalıştıkları ilacın ” Dornaz Alfa ” olduğunu açıklamıştı.

Ercüment Ovalı’ nın yaptığı bu açıklama ile vatandaşlar oldukça umutlanmıştı.

Bu açıklamanın ardından ” Dornaz Alfa ” ile ilgili ilk yorum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap tarafından yapıldı.
“Bu şekilde heyecanlı açıklamalar insanlarda gereksiz ve bilimsel zemini olmayan güven ve umut duygusuna yol açıyor.” dedi.
Corona virüse karşı sevindirici haberi veren Prof. Dr. Ercüment Ovalı bu haberi Twitter hesabından vermişti.
Prof. Dr. Alpay Azap katıldığı bir programda kendisine yöneltilen ” Dornaz Alfa” sorusuna yanıt olarak, ilacın Türkiye de hiç kullanılmadığını ve diğer ülkelerde ise klinik çalışma amacıyla kullanıldığını belirtti. Alpay Azap açıklamasının devamında “Çok olağanüstü zor günlerden geçiyoruz. Hastalık hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor ve herkes elinden gelenin daha fazlasını yapmak için çabalıyor. Bunun heyecanı ile bilimsel akış şemalarının dışına çıkacak açıklamalar ile karşı karşıya kalıyoruz. Ben bunu araştırmacıların heyecanına ve hastalığın çok yayılıyor olmasına yorumluyorum. ” dedi.

Bu tür açıklamaların insanların gereksiz ve zemini olmayan bir güven duygusuna kattığını ve daha sonradan bu güvenin hayal kırıklığına uğrayabileceğini ekledi.

DORNAZ ALFA NEDİR?

Dornaz alfa DNA’yı parçalayan bir enzim olan rekombinant insan deoksiribonükleaz I’in ( rhDNaz ) yüksek derecede saflaştırılmış çözeltisidir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının mukusunda bulunan DNA’yı hidrolize eder ve akciğerlerde bulunan viskoziteyi azaltarak mukusun temizlenmesini sağlar.

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinant formudur, bu yüzden “rekombinant human DNAz” ismi verilmiştir. . Bu ilaç, KF hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötrofillerden oluşan çok miktardaki serbest DNA’yı yok etmek, solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının etkisini azaltmak, akciğer fonksiyonlarını korumak ve ya daha iyi duruma getirmek için çıkarılmıştır.

Daha Fazlası için tıklayın…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı