Bilim

Ankara ve İzmir’de Deprem Uyarısı

Son günlerde Türkiye oldukça zorlu ve endişe dolu günler geçirmekte. Ülkemizde yer alan fay hatlarının aktif olması tüm yurtta tedirgin bir bekleyiş yarattı.  Özellikle 6.8 şiddetindeki Elazığ depremi sonrasında pek çok kişinin aklında bu depremin olası İstanbul depremini tetikleyip tetiklemeyeceği veya yakın zamanlarda başka hangi şehirlerde deprem olabileceği soruları belirdi. Bu esnada Twitter’da Dyson Lin isimli bir kullanıcı oldukça dikkat çeken tweet’ler atmaya başladı. Dyson Lin’in kendi profilinde Tayvan Deprem Tahmin Enstitüsü’nün kurucusu ve CEO’su olduğu bilgisi yer alıyor fakat kendi beyanı dışında hakkında edinilen çok fazla bilgi bulunmuyor. Haliyle bu kaynağın ne kadar güvenilir olduğu soru işareti olsa da, Dyson Lin isabetli tahminlerde bulunduğu Manisa ve Balıkesir depremlerinin hemen ardından Doğu Anadolu bölgesini de deprem riski sebebiyle uyarmıştı. Attığı tweet’lerde doğruluk payının olabileceği düşüncesi, Twitter kullanıcıları arasında büyük şaşkınlık yarattı ve takipçi sayısında hızlı bir yükselmeye sebep oldu. Aynı kullanıcıdan bu sefer de Ankara Depremi ve İzmir Depremi olmak üzere 2 ayrı uyarı daha geldi.

Günün erken saatlerinde atılan tweet’e göre Ankara civarında 5 ila 6 şiddeti arasında bir deprem olacağı öngörülüyor. 27 Ocak 2020 tarihli bir diğer tweet’te ise Dikili İzmir bölgesinden geçen fay hattında hareketlerin gözlemlendiğini ve buna bağlı olarak 3 ila 4 şiddetinde bir depremin gerçekleşebileceği söylendi.

Türkiye’de Fay Hatları

Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı, Doğu Anadolu Fay Hattı ve Batı Anadolu Fay hattı olmak üzere 3 ana fay hattı mevcuttur. Yer kabuğunun zayıf ve hareket halindeki bölgeleri olan fay hatları en temel anlamda enerjinin boşaldığı noktalardır. Bu sebeple fay hattı yakınlarında yer alan binalar depremden daha fazla etkilenmektedir diyebiliriz.

Deprem Neden Olur?

Büyük paniğe yol açan depremin sebepleri çok açık. Yer kabuğu içerisindeki kırılmalardan kaynaklanan ve ani bir biçimde ortaya çıkan titreşimler dalgalar halinde yayıldığında deprem adını verdiğimiz yer yüzünü sarsma olayı meydana gelmektedir. Sismoloji isimli bilim dalı, depremin neden olduğu ve oluşan dalgaların nasıl yayıldığını incelemekle kalmaz, aynı zamanda ölçü yöntemleri ve edinilen kayıtların değerlendirilmesini de sağlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

7 Yorum

    1. Merhaba, elbette ki kesin doğru veya yanlış demek hatalı olur. Bahsedilen kullanıcının Twitter sayfasında kimi isabetli tahminlerin bulunması sebebiyle haberi sizinle paylaşmak istedik.

  1. Yazıyı okurken her duyduğunuzu yazıyorsunuz sanmıştım. Sonra çıktım banyo yaparken deprem oldu. Şuan havlu ile yazıyorum müneccimmisiniz?!!!

  2. İstanbul Depremi, Elazığ depremi derken, asıl İzmir Depremi daha önce gelecek bence. Umarım o günleri görmeyiz ama İzmir bence İstanbul Depreminden daha kritik.
    İzmirde olabilecek bir depremde taş üstünde taş kalmaz Allah yardımcımız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı