Bilim

Anne Karnındaki Bebekler Daha Fazla Hissediyor

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından yapılan yeni araştırmalarda, henüz anne karnındaki çocukların çok daha fazlasını hissettiği tespit edildi.

Yapılan araştırmalar her zaman değişken olsa da, 9 aylık gebelik sürecinin 3 aylık döneminde bebeklerin çok daha fazlasını hissettiğini söylüyorlar. Araştırma, 9 aylık gebelik süresinin ikinci 3 aylık döneminde, anne karnındaki bebeğin gelişmekte olan retinasının ışığı algıladığını ve kişinin duygusal olaylarla ilgili hafızasının oluşumunda ve depolanmasında önemli rol oynayan amigdaladaki süreçlerden etkilendiğini ortaya koydu.

Science Daily dergisinde yayınlanan çalışmada bebeklerin 3 aylıkken daha fazlasını hissettiği ortaya çıkarıldı. Bilimciler konuya dair açıklamalar yaptı;

“Ganglion hücrelerinin gelişmekte olan gözün içinde bulunduğunu, beyne bağlı olduklarını; ancak bu noktada retinanın geri kalanının çoğuyla gerçekten bağlanmadıklarını düşündük. Şimdi, birbirlerine bağlandıkları ortaya çıktı. Bu çok şaşırtıcı bir şey. Geçmişte yapılan araştırmalar, ışığa duyarlı bu hücrelerin retinadaki kan damarlarının gelişimi ve sirkadiyen ritimleri gibi şeyler için önemli olduğunu gösterdi. Şimdi keşfettiğimiz şey ise yeni doğan retinasının aslında beyinle doğrudan bağlantı kurduğuna işaret ediyor”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı