Bilim

Antik Mısırdan Kalma Hayvan Mumyası

Antik Mısır deyince pek çok kişinin aklına şüphesiz mumya gelir. Bunun filmi de o kadar çok yapıldı ki herkes bu konuya dair konuşmaya başladı hatta. Bu yüzden mumya deyince insanın ilgisi hemen çekiliyor. Peki ama nedir bu hayvan mumyası olayı? Gelin detaylara göz atalım.

Araştırmacılar tarafından Mısır Sakkara tarafında gerçekleştirilen bir kazıda daha önce hiç bir şekilde görülmemiş bir şey keşfedildi. Arkeologların bulguları arasında 2.600 senelik mumyalanmış hayvanlar yer alıyor.

Bu hayvanların bazıları kedi, bazıları kobra, timsah ve aslan yavrusu olarak çıkıyor karşımıza. Bu yüzden oldukça merak uyandıran bir durum söz konusu oluyor karşımıza çıkan detaylar. Hayvanlar kutsal sayılıp mumyalandıkları biliniyordu ama bu tarz somut kanıtlar oldukça ender bir yer tutuyor bilim dünyasında.

İki aslan yavrusu 2600 yıllık

Kazı esnasında bulunan 2 aslan yavrusu, ortalama 2600 yıllık olarak kayda geçiyor. Antik mısır geleneklerine baktığımız zaman kedilerin organlarını çıkarıp yaklaşık 90 cm bedenlerini kurutuyorlardı ve ardından da ketenlere sarıyorlardı ve ahşap tabutlara koyuyorlardı.

Kahire tarafının güney bölgesinde yer alan Sakkara bölgesinde arkeolojik kazıda rastlanan aslan yavrusu mumyaları da bu konuda önemli bir yere sahip. Arkeoloji tarihinde bir ilk olarak anlatılan bu çalışma, herkes için farklı bir somut örnek sunuyor bizlere.

Aslan yağmurlarının yanında vahşi kedilerin de mumyaları bulunuyor. Bilgisayarlı tomografi yöntemiyle detaylı bir araştırma yapan arkeologlar, bu konuya dair oldukça geniş bir bilgiye sahip. Kemiklerden yola çıkarak boyutları ve diğer bütün seçenekleri ön plana çıkarmış oldukları için de farklı bir dilde hizmet sunuluyor.

Yapılan açıklama şu şekilde:

Bu kedilerin cinsi çita da olsa, leopar da olsa, dişi aslan veya bir panter de olsa eşsiz olacağına hiç şüphe yok” sözleriyle devam eden Waziri, ayrıca bulguların büyük ihtimalle Mısır’ın 26. Hanedanlığı’na (M.Ö 664-525) kadar uzandığını tahmin ettiklerini söyledi.

Bu konuya dair oldukça geniş bir çalışma yapıldığı için arkeolojik çözümleri de kendi içinde incelemiş oluyoruz. Bu keşif şüphesiz ki bilim dünyasına pek çok renk ve özellik katacak, dahil edecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı