BilimGündem

Araştırmaya Göre, Güneş, Benzer Yıldızlara Göre Daha ‘Uykulu’!

Yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları, Kepler Uzay Teleskobu’nun Samanyolu’ndaki Güneş’e benzer yıldızlardan elde edilen verilerin Güneş ile karşılaştırılması sonucu Güneş’in benzer yıldızlara göre daha az parlak ve sessiz olduğu bilgisini elde ettiler.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden gökbilimcilerin araştırması sonucu benzer yıldızlarla Güneş karşılaştırıldı ve Güneş’in diğer yıldızlardan beş kat daha zayıf olduğu ortaya çıktı. Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nden Dr.Timo Reinhold, ‘Güneş’in tüm ömrü ile karşılaştırıldığında 9.000 yıl göz açıp kapancıya kadar geçen süreye benziyor’ dedi.

Araştırmacılardan Dr. Sami Solanki, bir yıldızın kendi ekseni etrafında dönme hızının çok önemli bir değişken olduğunu belirtti.. Solanki, bu dönüş hızının yıldızın faaliyetindeki tüm dalgalanmalardan sorumlu itici güç olan manyetik alanın yaratılmasına katkı sağladığını da belirtti.

Dr. Alexander Shapiro  Güneş’in benzer yıldızlardan daha az parlak olmasının şaşırtıcı bulduğunu söylüyor ve ekliyor; ‘Bu durum, yıldızımızın son 9.000 yılda alışılmadık derecede zayıf olduğu ve çok büyük zaman ölçeklerinde çok daha fazla dalgalanma içeren aşamaların mümkün olduğu anlamına gelir.’dedi.

Geçtiğimiz gün de  İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Dünya’nın yakınından geçen “1998 OR2” isimli dev göktaşını görüntüledi. “1998 OR2” isimli dev göktaşının dünyaya çarpacağı söylentileri çıkmış, NASA ise bunun doğruluk payının olmadığını açıklamıştı.

“1998 OR2” isimli dev göktaşı bu zamana kadar bilinen en tehlikeli göktaşı konumundaydı. 29 Nisan’da  dünyanın 6.4 milyon kilometre yakınından geçen göktaşı 1998 OR2, Türkiye saati ile sabah 08:00’de dünyaya en yakın konuma ulaştı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezinin Çanakkale’deki İST60 ve Beyazıt Yerleşkesi’ndeki İST40 teleskoplarıyla, Güneş Sistemi’ndeki dev gök taşının Dünya’nın yakınından geçişi görüntülendi. Bu görüntünün göktaşının bugüne kadar çekilen ilk görüntüsü olduğu ortaya çıktı.

Hatırlayacak olursak; uzun zamandır tüm dünyada konuşulan resmi adı ile 52768 (1998 OR2) göktaşının, dünyaya yaklaşması tehlike olarak görülüyordu. Bilim adamları ve Nasa konu hakkında araştırmalar yapıyor. Yapılan yeni çalışma ile birlikte Atlantik Okyanusu’nun dünyadaki en riskli bölge olduğu ortaya çıktı.

52768 (1998 OR2) isimli  asteroid NASA’nın Sentry sistemi tarafından izleniyor. Asteroid, Sentry’nin listesinde yer alan en büyük ikinci asteroit olarak biliniyor. Asteroidin tahmini çapı, 1,8 km ila 4 km arasında değişiyor. Söz konusu göktaşının 29 Nisan’da dünyaya çarpacağı iddia edilmiş ve sosyal medya üzerinden en çok konuşulan konular arasında yer almıştı.

Konu ile ilgili bugün NASA’dan açıklama geldi. Açıklamada “29 Nisan’da asteroid 1998 OR2, Dünya’yı 6,2 milyon km / 3,9 milyon mil ile güvenle geçecek. Bu asteroit hakkında bir “uyarı” olduğunu ima eden @Daily_Express makalesi yanlıştır. Tüm asteroit geçişlerinin tam listesi http://cneos.jpl.nasa.gov/ca adresinde her zaman herkese açıktır.”ifadelerine yer verdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı