Bilim

Artık Bilgiyi Kafaya Yükleyebileceksiniz

Bilim kurgu sinemalarının önemli ve çok sevilen konularından biri olan hafızaya bilgi yükleme teknolojisi üzerine yeni çalışmalar yapılmaya başlandı. Bazı bilim insanları kurgulardan fırlamış bir yöntemle beyne bilgi yüklemenin formülünü buldu!

Bilim insanları aktif bir öğrenme metodu üzerinde çalışıyor. Bir yandan da kolay ve kısa bir öğrenme yöntemiyle yeni çalışmalarını yapıyor. HRL laboratuvarından araştırmacılar beyne yeni bir şey öğrenirken gidecek yolları çözmeye başladılar.

Elektrik sinyallerinin verilerini en iyi şekilde kullanmasını ve beyne bilgi yüklenmesini sağlayan bu yöntem, pek çok denek üzerinde denenmeye başlandı.

Uzmanlar yaptıkları bu çalışma için duyurular yaptılar ve şöyle bir açıklama yapıldı:

Spesifik olarak hem bilişsel hem de motor performans sinerjisini gerektiren bir uçağı uçurmayı denedik. Bir şey öğrendiğinde beyin, fiziksel olarak değişiyor. Nöroplastiklik denilen bir süreçte bağlantılar kurulur ve güçlendirilir” 

Yapılan deneylerden sonra çalışmaya katılan insanların %33’ü bir şeyleri çok daha kolay öğrenmeye başladı. Konuşma ve hafızaya alma gibi durumları oldukça özel bölümlerle sınayan bilimciler, bu konuda hedefleri en iyi şeklide uygulamak için bir çalışma yapmaya başladılar.

Daha kolay öğrenmek

Geliştirilen bu yöntem bilgileri doğrudan öğrenmeyi değil, daha kolay öğrenmeyi sağlıyor. Yani karışık kaset koyup her bilgiyi yüklemek değil mesele, öğrenmeyi de kolaylaştırıyor aynı zamanda. Bakalım yakın zamanda ne gibi artılar sunulacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı