Bilim

Artık ‘Büyük Patlama’ Demeyi Bırakmamız Gerek

2019 yılının Nobel Fizik Ödülü kazananı olan James Peeebles, bilimsel açıklamaları ile gündem olmaya devam ediyor. Katıldığı bir davette açıklamalarda bulunan bilimci, Büyük Patlama ismine atıfta bulunarak bu kelimeleri kullanmak istemediğini, evrenin oluşumu ile ilgili yanlış bir tabir olduğunu düşündüğünü söyledi.

Pek çoğumuz büyük patlamayı biliyoruz. Daha doğrusu büyük patlama teorisini. Günümüzde hemen hemen her insanın evren oluşumu ile ilgili aklına ilk gelen şey Büyük Patlama’dır. Teoriye göre evren milyarlarca yıl önce oluşmuştur ve aşırı sıcak ve yoğun bir noktadan çıkan patlama ile oluşmuştur.

Teori ile ilgili yeni tartışma

Teori ile ilgili yeni tartışmalar için yapılabilecek pek çok çalışma ve seçenek bulunuyor. 2019 Nobel ödüllü bilimci, bu konuyla ilişkin konuşma yaparken bu duruma patlama dememizin doğru olmayacağını, öncesinin ve sonrasının bilinmediğini söyledi.

“Bu güzel bir teori. Pek çok insan bu teorinin güzel olduğuna inanıyor ve bu doğru. Ama bu teorinin kanıtı yok denecek kadar az. Bu olaya Büyük Patlama demeyi sevmiyorum.”

Bu açıklamaların hemen ardından pek çok kişinin bu konuya ilişkin geri dönüşü oldu. İsmin değiştirilme arzusundan tutun da bu konuya dair düşüncelerin temeline kadar pek çok çalışma var. Ama açıklamalar bu kadar da değil. Ünlü bilimci açıklamalarını şu şekilde sürdürüyor;

“Bununla ilgili yıllar boyunca çalıştık. Çalışma arkadaşlarımla birlikte evrenin oluşumunun terminolojik anlamdaki ismini daha iyi bir hale getirmek için çabaladık. Ancak herkes Büyük Patlama ismini biliyor. Vazgeçtim…”

Peki diğer bilim insanlarının bu konuya ilişkin tepkisi ve geri dönüşleri ne oldu dersiniz? Kısa zamanda yeni tezler ve anti tezler atılarak durum ön plana çıkmaya başlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı