Bilim

Aşırı Alkol Tüketimi Beyindeki Bir Bölgeyle Kontrol Edilebilir!

ABD’de bulunan Güney Caroline Tıp Üniversitesi tarafından özel bir araştırma yapıldı. Bu araştırmaya katılan bilim insanları beyinde hassas bir bölümün olduğu ve bu bölümü kullanarak aşırı alkol tüketiminin kısa süre içerisinde kolaylıkla kontrol altına alınabileceğini belirttiler.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamaların ardından dünyada ölümlerin bir kısmının alkol bağımlılığından kaynaklandığını dile getirdiler. Sadece alkolün karaciğer üzerinde etkili olduğunu düşünmek faydasız. Bu süreç içerisinde beyinde de ciddi sağlık sorunlarına neden olduğu açıklandı. Bir süre sonra bağımlı bir kişinin düşünme, konuşma ve karar verme yetilerinde bozulmalar meydana geliyor.

Alkol bağımlılarının aldıkları tedavilere rağmen yeniden alkole başlama oranlarının yüksek olması bu süreçte yapılan yeni bilimsel araştırmaları gerekli hale getirdi.

Beyinde Bir Bölge Manipüle Edilerek Alkol Tüketimi Azaltılabilir

Yapılan araştırmalarda son derece ilginç sonuçların elde edildiği açıklandı. Beynin bazı bölgelerine uygulanan baskı ya da gerçekleştirilen manipüle işlemlerinin aşırı alkol tüketimini kesebileceği belirlendi. Bu süreçte stres ve olumsuzluklarla bağlantılı olarak kappa-opioid ismi verilen bir reseptör sisteminin tespit edildiği öğrenildi. Bu sistemle birlikte alkol bağımlılığının çözülmesi muhtemel olarak değerlendiriliyor.

Bu bilgilerin gelecekte kronik alkolizm problemi ile boğuşan kişilerle de kullanılabileceğinin altı çizildi. Genellikle alkollüyken kendini rahat hisseden ancak sonrasında bağ ağrısı ve bulantı gibi şikayetler yaşayan kişilerin bu durumu beyinlerinde bulunan kappa-opioid reseptörü sebebiyle gerçekleştirdiği belirlendi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı