Bilim

Astronotların SpaceX Crew Dragon Yolculukları!

NASA astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptıkları yolculuk sırasında SpaceX’in Crew Dragon uzay kapsülünü tanıtan ve Endeavor adını verdikleri kapsüldeki hayatlarını sergileyen bir canlı yayın gerçekleştirdi.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, NASA tarafından yetiştirilen 2 astronotu geçtiğimiz günlerde uzaya gönderdi. İlk kez özel bir şirketin uzaya insan gönderdiği Crew Dragon görevi, canlı olarak yayınlandı ve tüm dünyada heyecanla takip edildi.

SpaceX, ilk insanlı uzay uçuşunu cumartesi günü gerçekleştirmesinin ardından, iki NASA astronotu Crew Dragon kapsülünün içinde saatler ilerlemeye devam ediyor. Astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley, “Endeavor” takma adını verdikleri kapsüldeki görüntülerini paylaştı.

Astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yanaşmayı beklerken, özel uzay giysilerini çıkardılar, yer çekimsiz ortamda süzüldüler, gemi kabininden Dünya’ya baktılar ve adeta Crew Dragon kapsülünden bir vlog paylaştılar. Astronotlar, ilk olarak görev sürecini izleyebildikleri ve kontrol edebildikleri dokunmatik ekranları tanıtarak vloglarına(!) başladılar.

Behnken, dokunmatik ekranların arayüz gereksinimlerinin çoğunu gerçekleştirmeye izin verdiğini belirtti. Astronot, “Bazı düğmelerimiz var, ancak birincil arayüz bu ekranlar. Space Shuttle Endeavour ile karşılaştırıldığında çok güzel, yeni, modern kokpiti var.” şeklinde konuştu. Behnken ardından yer çekimsiz ortamda süzülmek için astronot koltuklarının altındaki küçük bir bölmeye indi.

Astronotlara gezilerinde bir oyuncak dinozor yoldaşlık etti.

Behnken, “Biraz dar bir alan, ama şimdi sıfır yerçekiminde olduğumuzu gösteren bazı yetenekler sergilemeye çalışacağım.”

Hurley ve Behnken de uzay aracı Newfoundland sahili üzerinden geçerken kamerayla pencereden dışarı bakmaya çalıştı. Ancak çok karanlık olması nedeniyle sadece kamera ve astronotların yansımaları göründü. Videoda uzay aracının tavanında bulunan ve özel tuvaletler gösterilmedi.

Güç Menüsü’nün getirdiği bu iki özellik ayrı ayrı aktif hale getirebiliyor. Yani iki özellikten birini kullanmak istemiyorsanız, istemediğiniz özelliği kapatabiliyorsunuz. İki menü aynı zamanda, kullanıcının isteğine bağlı olarak, cihazın ekranı kilitliyken de kullanılabiliyor.

Android 11’in ilk beta sürümüne ulaşan XDA editörleri, beta sürümünün yapı numarasının RPB1.200504.018 olduğunu duyurdular. Şimdilik Pixel 4 XL için yayınlanmış gibi görünen beta sürümü hızlı bir şekilde Google’ın diğer cihazlarına da yayınlanması bekleniyor.

Demo-2 olarak adlandırılan uzay görevi, SpaceX ve NASA arasındaki dokuz yıllık bir ortaklığın sonucu olarak gerçekleşti. Son 9 yıldır ABD sınırları içerisinden uzaya insan gönderilemiyordu ve Crew Dragon, ABD’ye bu anlamda kaybettiği uzay prestijini geri kazandırmayı hedefliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı