Bilim

‘Ateş Çemberi’ Güneş Tutulması İçin Geri Sayım! Türkiye’den İzlenebilecek Mi?

Merakla beklenen yılın en önemli üçüncü gök olaylarından  ‘Ateş Çemberi’ Güneş tutulması için sayılı gün kaldı. Tutulma sürecinde Ay’ın, Güneş’in yaklaşık yüzde 99’unu kaplayacağı ‘Ateş Çemberi’ Güneş tutulması 21 Haziran’da gerçekleşecek.

'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması İçin Geri Sayım! Türkiye'den İzlenebilecek Mi?

Ay’ın, Güneş’in yaklaşık yüzde 99’unu kaplamasıyla neredeyse tam güneş tutulması oluşacak. Tutulma, Afrika, Pakistan, Hindistan ve Çin’in bazı bölgelerinden izlenebilecek. Tutulma Güney ve doğu Avrupa ile kuzey Avustralya’da ise kısmi olarak izlenecek. Türkiye’den de izlenebilecek olan tutulma 06:45’te başlayacak ve en net Hakkari’de izlenebilecek. 

'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması İçin Geri Sayım! Türkiye'den İzlenebilecek Mi?
'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması İçin Geri Sayım! Türkiye'den İzlenebilecek Mi?

Bu yıl pek çok ilkin yaşanmasıyla birlikte 2020 yılı oldukça ilginç gelişmelere sahne oluyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde de dünyaya çarpma ihtimalinin olduğu bir gök taşı gündeme gelmişti. Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA tarafından yapılan yeni açıklamaya göre; dünya için potansiyel bir tehlike olarak nitelendirdiği göktaşının geçiş tarihini duyurdu. 250 ile 570 metre genişliğinde olarak hesaplanan bu göktaşını uzun süredir izlediğini bildiren NASA; dünyaya minimum mesafeden geçecek olduğunu belirtti.

'Ateş Çemberi' Güneş Tutulması İçin Geri Sayım! Türkiye'den İzlenebilecek Mi?

NASA, Dünya için potansiyel riskli olan göktaşı bilgilerini yayımladı; 2002 NN4 kodunu verdikleri 163348 numaralı göktaşının 6 Haziran 2020 tarihinde Dünya’ya en yakın konumdan geçiş yapacağını duyurmuştu. 163348 (2002 NN4) adlı göktaşı, 6 Haziran’da Türkiye saatiyle 6.20’de Dünya ile en yakın konuma geldi. Fakat bu nokta Ay’ın yörüngesinin 13 katı kadar bir mesafede bulunduğu için bilim insanları 11.1 km/sn hızla ilerleyen göktaşının Dünya ile çarpışabileceğini öngörmediğini belirtmişlerdi. Göktaşı, yörüngesi Dünya’nın yörüngesiyle kesiştiği için potansiyel olarak tehlikeli kabul ediliyor. Araştırma ekibinin lideri Profesör Gareth Collins, “Dinozorlar için en kötü senaryo tam tamına gerçekleşmiş. Asteroit çarpması, atmosfere inanılmaz miktarda iklim değişiklikliğine neden olan gazları salmış, dinozorların yok olmasıyla sonuçlanan olaylar zincirini başlatmış. Bu muhtemelen en ölümcül açılardan biriyle çarpması gerçeğiyle daha da kötüleşmiş.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre bilim insanları, Kepler Uzay Teleskobu’nun Samanyolu’ndaki Güneş’e benzer yıldızlardan elde edilen verilerin Güneş ile karşılaştırılması sonucu Güneş’in benzer yıldızlara göre daha az parlak ve sessiz olduğu bilgisini elde ettiler.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nden gökbilimcilerin araştırması sonucu benzer yıldızlarla Güneş karşılaştırıldı ve Güneş’in diğer yıldızlardan beş kat daha zayıf olduğu ortaya çıktı. Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü’nden Dr.Timo Reinhold, ‘Güneş’in tüm ömrü ile karşılaştırıldığında 9.000 yıl göz açıp kapancıya kadar geçen süreye benziyor’ dedi.Araştırmacılardan Dr. Sami Solanki, bir yıldızın kendi ekseni etrafında dönme hızının çok önemli bir değişken olduğunu belirtti.. Solanki, bu dönüş hızının yıldızın faaliyetindeki tüm dalgalanmalardan sorumlu itici güç olan manyetik alanın yaratılmasına katkı sağladığını da belirtti.

Dr. Alexander Shapiro  Güneş’in benzer yıldızlardan daha az parlak olmasının şaşırtıcı bulduğunu söylüyor ve ekliyor; ‘Bu durum, yıldızımızın son 9.000 yılda alışılmadık derecede zayıf olduğu ve çok büyük zaman ölçeklerinde çok daha fazla dalgalanma içeren aşamaların mümkün olduğu anlamına gelir.’dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı