Bilim

Aurora Kutup Işıkları Nedir?

 Kuzey ve güney kutup bölgelerinde bazı zamanlarda oluşan yeşil ve pembe renkteki göz alıcı ışıklar pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Belirli zamanlarda oluşan bu ışıkları görmek ve atmosferi yerinde solumak isteyenler için bu konuda çeşitli seyahatler de düzenleniyor. Sadece kutuplar bölgesinde görülen bu ışıklar bilinen ismiyle Kuzey Işıkları olarak anılıyor. Peki Aurora ya da Kuzey Işıkları denen bu ışıklar nasıl oluşuyor?

Kuzey ve Güney kutuplarında meydana gelen bu muhteşem doğa olayının pek çok ilgilisi bulunuyor.

Kuzey Işıkları Nedir?

aurora

Kutuplarda meydana gelen göz alıcı ışıklar çeşitli isimlerle anılıyor. Kimileri kuzey ışıkları derken kimileri ise Aurora borealis ismiyle anıyor. Bazı bölgelerde ise güney ışıkları ismi kullanılıyor.

Aurora ismi ilk kez 1616 yıllarında astronom olarak bilinen Galileo Galilei tarafından araştırılarak verilmiştir. Roma mitolojisi içerisinde şafak tanrıçası isminden geldiği biliniyor.

Aurora Nasıl Oluşur?

Güneş tarafından dünyaya gönderilen enerji ve küçük parçacıklar henüz dünyaya ulaşmadan dünyanın çevresinde bulunan manyetik kalkana takılıyor. Bu parçacıklar farkında olmadan geri püskürtülüyor. Güneşin göndermiş olduğu enerji miktarı ise sürekli kendi içerisinde değişiyor. Bir güneş fırtınası olarak tanımlanan koronal kitle ejeksiyonu ise uzayda hareket imkanı sağlayan ve yüksek hıza çıkabilen dev bir gaz bulutu oluşturuyor.

Bu enerji dalgaları dünyanın manyetik alanı içerisine çekiliyor. 150 milyon kilometreden ulaşan bu enerji ve parçacıklar Kuzey ve Güney Kutbu için farklı açılardan oluşuyor. Bu da farklı ışıklarla eğlenceli bir görüntüye neden oluyor. Bir çeşit doğa harikası olarak ifade edilebilir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı