Bilim

Avrupa Birliği Tarafından İlk Ebola Aşısı Onaylandı

İsmini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Ebola virüsü son dönemlerde pek çok ülkede karşımıza çıkıyordu ve insanları tehdit ediyordu. Bu konuyla ilgili ilk aşı Avrupa Birliği tarafından onaylanmış durumda.

Yüksek ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, eklem ağrıları ve kusma gibi pek çok konuda karşımıza çıkan bu ağrılar, halsizlik belirtisi ile çıkıyor karşımıza. Kişilerin hayati fonksiyonlarını derinden etkileyen bu aşı, yıllardır dünya üzerinde bulunuyor. Ama ağırlıklı olarak 2014 sularında Afrika üzerinden tüm dünyaya yayılmaya başlamıştı.

Bazı tedavilerle bir şekilde üstesinden gelinmeye çalışılan bu hastalık, net bir onaylı aşı ile çıkmıyordu karşımıza. 20 yıldan uzun süren araştırmalardan sonra bu konuya dair net bir aşı var. Merck tarafından geliştirilen bu aşı, pazarlama izni almayı başardığı için oldukça önemli bir şekilde çıkıyor tıp dünyasında. Avrupa Birliği onayı ile artık resmileşen bu süreç, yeni bir ilaç pazarında yerini buluyor.

Ön yeterlilik testleri yapılacak

Testler konusunda ön yeterlilik ile ilgili çalışmaların yapılması, Ebola konusundaki merakları gerçek bir şekilde karşımıza çıkaracak diyebiliriz. Bu yüzden de ön yeterlilik testiyle ilgili akla gelen her süreci de kendi içinde değerlendirmiş olacak kurumlar. İlaç ajansları tarafından ilacın lisanslanması ile ilgili duyurular yapılmıştı. Sonrasında ise mücadele kapsamında yeni çalışmalar karşımıza çıkmaya başladı. AB onayı ardından Dünya Sağlık Örgütü tarafından da detaylı olarak incelenecek olan bu aşı, küresel sağlık için oldukça önemli görünüyor.

Ebola salgınları için Demoktarik Kongo Cumhuriyeti üzerinde kullanılan bu aşı, 250 binden fazla insan için denenmiş durumda.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı