Bilim

Avustralya’da Corona Virüsü Tedavisi Bulundu!

Corona virüsü salgınına karşı araştırma yapan Avustralyalı bir ekip, Corona virüs tedavisi için oldukça etkili bir yol bulduklarını duyurdu. Heyecanlandıran gelişme hakkında verilen demeç gösteriyor ki denenen iki farklı ilaç, Corona virüsünü yok edecek kadar güçlü etki gösteriyor. Bulunan yöntem, bu ay içerisinde insanlar üzerinde geniş çapta test edilecek.

Queensland Üniversitesi Klinik Araştırmalar Başkanı Profesör David Paterson tarafından news.com.au’ya yapılan açıklama, yeni tip koronavirüs salgınına karşı verilen savaşta çok ciddi bir adım atıldığını gözler önüne serdi. Paterson, farklı hastalıklar için geliştirilen iki ilacın Corona virüsü üzerinde denendiğini ve testin sonucunda ilaçların virüsleri yok etmede başarı gösterdiğini belirtti.

Corona Virüsü Tedavisi Kapsamında Denenen İlaçlar, Virüsü Yok Etti!

Corona virüsü salgını ile enfekte olan ilk hastalardan bazıları üzerinde denenen ilaç tedavisi, Avustralya’daki bu hastaların taşıdığı virüsü tamamen yok etti.

Aynı zamanda Royal Brisbane Kadın Hastanesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı da olan Profesör Paterson, bu ilaçları “potansiyel olarak etkili bir tedavi yöntemi” olarak tanımladı. Tedavi sonrasında yapılan testlerin sonucunda Corona virüsüne rastlanmaması, ilaçların oldukça başarılı bir tedavi yöntemi olabileceğini düşündürüyor. 

Avustralya'da Corona Virüsü Tedavisi Bulundu!

Corona Virüsü Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Zaten Satılıyor

Corona virüsü tedavisi olarak tüm dünyaya umut aşılayan bu ilaçlar, Avustralya’da zaten kullanılıyor ve satılıyor. Avustralya genelinde büyük bir klinik çalışmaya imza atarak, bu ilaçları 50 farklı hastanede test etmek istediklerini belirten Profesör Paterson, amaçlarının ilaçları karşılaştırarak en doğru iki ilaç kombinasyonunu belirlemek olduğunu söyledi. 

Corona virüsü tedavisinde başarılı sonuç veren bu ilaçların halihazırda uzun zamandır kullanılıyor olması ve beklenmedik yan etkilere sahip olmaması, tedaviye duyulan güveni artırıyor. Eğer Avustralyalı hastalar Paterson’ın önerdiği şekilde bu çalışmaya dahil olursa çok hızlı bir biçimde sonuç alınabilir. Bir veya birkaç kişiden alınan başarılı sonucun yeterli olmadığını belirten doktor, en iyi tedavi yöntemini belirlemek için bu testlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Yeni geliştirilen tedavi yöntemi için başvurular mart ayının sonuna dek açık olacak. 

Corona Virüs Tedavisi Hastalar Üzerinde Denenecek

Corona virüsü salgınının önümüzdeki aylarda da yayılmaya devam edeceğini ve geliştirdikleri bu yöntem daha fazla hasta üzerinde başarılı sonuç verdiği takdirde hastalığa yeni yakalanan insanlar üzerinde hızla olumlu sonuç alınabileceğini belirten Avustralyalı doktor, Çin’de de benzeri gelişmelerin yaşandığını fakat salgının merkez üssü olmaları sebebiyle sonuçların yeterince kontrollü bir biçimde toplanamadığını ifade etti. 

Doktorlar Açıkladı: Corona Virüs İçin Bu İlaçları Kullanmayın!

Corona virüsü tedavisinde kullanılan iki ilaçtan birini yeni nesil HIV ilacı oluşturuyor. Diğeri ise nadiren tercih edilen klorokin isimli anti sıtma ilacından oluşuyor. Bu ilaçların kombinasyonları doğrultusunda yapılacak olan araştırmanın sonucu kontrollü bir biçimde takip edilecek ve böylece tüm dünyaya sunulacak anlamlı bir sonuca ulaşılacak.

Corona virüsü tedavisinde bu ilaçların zaten denendiğini ve başarılı sonuç alındığını belirten doktor, yapacakları çalışmanın kontrollü ve karşılaştırmalı veriler elde edilmesi açısından önemli olduğunu söyledi. 

Tablet şeklinde olan bu ilaçlara hastalığın erken aşamalarında başlanması gerekiyor. HIV ilaçlarının kullanılması çoğu doktorda büyük şaşkınlık ve şüphe yaratsa da bu tedavi, Avustralya’da tespit edilen Çinli hastalar üzerinde oldukça olumlu sonuç verdi. Bu durum Corona virüsü tedavisinin bulunabileceği konusunda oldukça dikkate değer bir gelişme. 

Çok güçlü bir araştırma ekibi kurarak pek çok kişi üzerinde bu tedavi yöntemini denemek istediklerini belirten Paterson, RBWH Vakfı tarafından beklenen Coronavirüs Fonu karşılanır karşılanmaz denemelere başlanacağını bildirdi. Klinik, ilaç denemeleri ve diğer ilgili tıbbi araştırmalar için 780.000$ istiyor. 50 farklı hastanede gerçekleşecek olan çalışmada finansal destek sağlandığı takdirde çok daha hızlı bir biçimde yol kat edileceği düşünülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı